Ολυμπιακός: “Λυτρωτής” Βεζένκοφ! Τρίτοι στη Μόσχα οι Πειραιώτες

Με καλάθι του Βεζένκοφ, 5,2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 91-89 στη Μόσχα και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Γκομέλσκι Καπ.

Με πρωταγωνιστές τους Γιώργου Πρίντεζη κι Ούλιαμς-Γκος και με λυτρωτή τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Ούνικς Καζάν με 91-89 στον μικρό τελικό του Γκομέλσκι Καπ και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά που διεξήχθη στη Μόσχα.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ντείβιντ Μπλατ, αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έπειτα από άστοχο σουτ του Στρέλνιεκς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 5,2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, με τον Σμιθ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 28 πόντους, με τον Γκος να προσθέτει 22 πόντους και τον ΛεΝτέι 17. Από πλευράς, ηττημένων ξεχώρισε οι Εντούρ (22π.) και Χένρι (22π.).

Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του και βρέθηκαν ακόμα και στο +15 (52-37) στο 24′, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή μέσα από την επίθεση του και με 2/2 βολές του Γκος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (82-82), αφού στη συνέχεια ο Εντούρ αστόχησε σε τρίποντο.

Εκεί, οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, με τον Βεζένκοφ κρίνει τελικά τον νικητή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82 (κ.δ.), 89-91.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ, Έτζιμ 16 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λόκετ 2, Εντούρ 22 (9/12 δίποντα), ΜακΚόλουμ 7 (2/9 σουτ), Πονκρασόφ 5, Σμιθ 11 (4/12 σουτ), Κοστσέεφ, Κολεσνίκοφ 2, Σελεκέτο 2, Χένρι 22 (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντο, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καϊμακόγλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
 (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 22 (7/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τολιόπουλος, Τουπάν, Τίμα 4 (0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 1, Στρέλνιεκς 6 (1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 7 (1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 28 (8/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές), Μάντζαρης 6 (1/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 17 (5/6 δίποντα, 7/7 βολές).