Τρίτη, 23 Απρ.

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ: “Ερυθρόλευκο” έπος! Κατάθεση ψυχής στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ

Η “ρακέτα” μπορεί να ήταν.. άδεια από “4άρια”, αλλά η ψυχή ήταν γεμάτη πάθος! Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός μέσα στο ΣΕΦ, έδειξε πως καμία απουσία δεν είναι ικανή να τον “λυγίσει” και κατάφερε να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ με 88-86 και να την πιάσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Απίστευτο παιχνίδι από ΜακΛιν.

Κόντρα στα.. προγνωστικά, στις “τεράστιες” απουσίες (Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Τιλί), ακόμα και στην διαιτησία, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το δικό του “θαύμα”. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν συγκλονιστική κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, δεν το έβαλε.. κάτω σε κανένα σημείο του αγώνα και επικράτησε με 88-86, πιάνοντας την ομάδα του Ιτούδη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Ρώσοι βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (54-64 στο 27΄), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” -με πρωταγωνιστές τους Τζαμέλ ΜακΛίν (25π. με ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ: 12), Βασίλη Σπανούλη (16π., 8ασ.) και Κώστα Παπανικολάου (15π., 6ρ.) έφτασαν στην “μεγάλη” νίκη.

Το παιχνίδι…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, παίρνοντας λύσεις από τον Γουίλιτζερ, κάνοντας σερί 6-2 και έχοντας καλή άμυνα. Η ΤΣΣΚΑ όμως πήρε.. μπρος στη συνέχεια και πέτυχε ένα σερί 11 πόντων, με τον Ροντρίγκες να πρωταγωνιστεί και τους Ρώσους να “χτυπούν” στο ανοικτό γήπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως έβγαλαν πάθος στην άμυνα με Παπανικολάου, έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση, ο Σπανούλης πήρε αρκετές προσπάθειες κι έτσι η ομάδα του Σφαιρόπουλου.. επέστρεψε και ολοκλήρωσε την περίοδο στο +3 (23-20).

Ο Ιτούδης επανέφερε στο ματς τον Ροντρίγκες, αφού η απουσία του αποδιοργάνωσε την ΤΣΣΚΑ (έφτασε τους 18 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα). Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +7 (35-28), με τον ΜακΛιν να κάνει.. θραύση μέσα στη ρακέτα. Οι Ρώσοι έκαναν και πάλι ένα σερί 11-0 (βοήθησε η είσοδος του Κλάιμπερν) και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο ΜακΛιν συνέχισε την εκπληκτική του “παράσταση” (έφτασε τους 16 πόντος στο ημίχρονο), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την πρωτοπορία. Το καλάθι του Τόμπσον -πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας- έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 45-48.

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να “φορτώσει” πολύ γρήγορα τους παίκτες του Ολυμπιακού με φάουλ και να πάει πολλές φορές στη… γραμμή της φιλανθρωπίας. Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους, αλλά ο.. σεληνιασμένος ΜακΛιν ήταν αυτός που κράτησε τους “ερυθρόλευκους”… ζωντανούς. Η ΤΣΣΚΑ έφτασε και αυτή… κάποια στιγμή στα 5 φάουλ, ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι “ενέργεια” στο παρκέ,πήρε πόντους από τον Στρέλνιεκς και πήγε στην τελευταία περίοδο με ένα διαχειρίσιμο σκορ (64-68)

Ο Στρέκνιεκς αφυπνίστηκε για τα.. καλά και με δικό του τρίποντο ο Ολυμπιακός έφτασε στο -1 (71-72). Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν απίστευτο πάθος στην άμυνα και με μπροστάρη τον Παπανικολάου έφτασαν στο +5 (77-72). Από… κοντά και ο Παπαπέτρου τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Ο Παπανικολάου όμως συμπλήρωσε 5 φάουλ και η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο -2 όταν “ξύπνησε” ο Ροντρίγκες.

ΜακΛιν και Τόμπσον έκαναν σπουδαία δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ, ανανεώνοντας τις “ερυθρόλευκες” επιθέσεις, ενώ η άμυνα “μίλησε” για μια ακόμη φορά. Το τρίποντο του Ντε Κολό όμως στα 14 δεύτερα πριν τη λήξη έκανε το 86-84. Το παιχνίδι πήγε στις.. βολές, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 88-86.

Οι πόντοι των παικτών

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 25 (10/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1/3 τρίποντα), Σπανούλης 16 (1/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Στρέλνιεκς 10 (1/4 τρίποντα), Παπανικολάου 15 (3/4 ρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Γουίλτζερ 8 (2/3 τρίποντα), Τόμπσον 6 (6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (1/5 τρίποντα), Αντόνοφ 7, Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 23 (5/9 τρίποντα), Κλάιμπερν 13 (7/9 βολές, 10 ριμπάουντ), Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 4 , Χάινς 11 (8 ριμπάουντ)

Τα στατιστικά των δυο ομάδων

Ολυμπιακός: 88 πόντοι, 24/46 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/26 βολές 37 (25-12) ριμπάουντ, 17 ασίστ 4 κλεψίματα, 8 λάθη, τάπες.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 86 πόντοι, 24/42 δίποντα, 6/19 τρίποντα 20/24 βολές 33 (26-7) ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.