Ολυμπιακός – Βαλένθια: Ερυθρόλευκη απόλαυση! Εντυπωσίασε και “ξεμπούκωσε”

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να… ζεστάνει για τα καλά τον κόσμο του, με τον εντυπωσιακό τρόπο που νίκησε τη Βαλένθια στο ΣΕΦ (89-63).
Το δίδυμο Σπανούλη – Μιλουτίνοφ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των “νυχτερίδων” και βοήθησε στο να πάρουν οι “ερυθρόλευκοι” την πρώτη τους νίκη στη φετινή Euroleague και να φτιάξουν… ψυχολογία.
Έξι διψήφιοι για την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα. Ο Κόνιαρης μπήκε στην 12άδα των Πειραιωτών και έκανε σημαντική δουλειά.

Το CUBE στην οροφή του ΣΕΦ δεν ήταν η πιο εντυπωσιακήεικόνα που είδαμε στο ΣΕΦ! Ο Ολυμπιακός βρήκε ένα… παγωμένο γήπεδο πριν το τζάμπολ του αγώνα του με τη Βαλένθια και κατάφερε να φέρει τα πάνω – κάτω! Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ένα “μαγικό” παιχνίδι και επικράτησαν των “νυχτερίδων” με 89-63.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Euroleague, έβγαλε… αντίδραση μετά το “διαζύγιο” με τον Ντέιβιντ Μπλατ και έδειξε πως έχει… τύχη για να μπει στην 8άδα της διοργάνωσης.

Την ίδια στιγμή, οι “ερυθρόλευκοι” παίκτες έδειξαν αδίκησαν τους εαυτούς τους (τεράστια διαφορά με την εικόνα που είχαν στην έδρα της Βιλερμπάν). Όσον αφορά τη Βαλένθια, παρέμεινε χωρίς νίκη, είδε τη διαφορά να φτάνει πάνω από τους 30 πόντους -αλλά μείωσε στο τέλος- και κρατάει μόνο την ευστοχία που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και ήταν ανταγωνιστική.

Ο Μιλουτίνοφ με 17 πόντους/14 ριμπάουντ, ο Σπανούλης με 17 πόντους ξεχώρισαν από τους ερυθρόλευκους, που είχαν Πρίντεζη και Κουζμίνσκας στους 13 και τον Παπανικολάου στους 12, αλλά και τον Πάντερ στους 11. Ο Λόιντ είχε 12 πόντους και ο Μότουμ 11 για τη Βαλένθια. Την επόμενη αγωνιστική οι Πειραιώτες θα υποδεχθούν την Ζενίτ.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός είχε ιδανικό ξεκίνημα. Ελέγχοντας το ρυθμό του ματς (ο Κόνιαρης άσκησε τρομερή πίεση στα γκαρντ της Βαλένθια) και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (ασίστ και σκοράρισμα) οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ένα σερί 11-0, μπαίνοντας σε… καλό δρόμο. Οι Ισπανοί όμως επέστρεψαν.. αγριεμένοι από το τάιμ άουτ και με τρία σερί τρίποντα (τα δύο του Λόιτ) μπήκαν και πάλι στο… παιχνίδι. Οι Ισπανού 12 πόντους από τα 6,75 πριν σκοράρουν δίποντο. Η άμυνα του Ολυμπιακού από την περιφέρεια είχε αρκετά προβλήματα (η Βαλένθια πέτυχε 5/9 τρίποντα) αλλά στην επίθεση ήταν πολύ καλός. Ο Κουζμίνσκας πήρε τη… σκυτάλη από τον Σπανούλη και βοήθησε στο να δημιουργηθεί το 31-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε πάθος στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση (πήρε πόντους από Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας, Σπανούλη και Πάντερ) έφτασε τη διαφορά στο.. μέγιστο +16 (44-28). Ο Σέρβος σέντερ “ταΐστηκε” ιδανικά από τους συμπαίκτες του, η Βαλένθια “χάλασε” το ποσοστό της από την περιφέρεια, πέτυχε ΜΟΝΟ 8 πόντους στη δεύτερο δεκάλεπτο.

Μιλουτίνοβ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, Σπανούλης με 11 πόντους και πέντε ασίστ, Παπανικολάου με 9 πόντους και Κουζμίνσκας με άλλους 9 έφτιαξαν το +24 για τον Ολυμπιακό (54-30) του ημιχρόνου!

Η Βαλένθια μάρκαρε καλύτερα στην περιφέρεια, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τη… βάλει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Κεστούτις Κεμζούρα προσπάθησε να ανοίξει το rotation και… πήρε “πράγματα” από τους περισσότερους παίκτες χρησιμοποίησε. Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το παιχνίδι σε… τυπική διαδικασία με την άμυνα του, ενώ κατάφερε να διαλύσει τη Βαλένθια με την επιθετική του εικόνα.

Ο Σπανούλης έγινε αλλαγή επτάμισι λεπτά πριν τη λήξη του ματς και πήρε το χειροκρότημα των φίλων της ομάδας, η Βαλένθια συνέχισε να σκοράρει με το ζόρι και με βολές και κάπως έτσι… με το ματς να κυλά σε ρυθμούς Ολυμπιακού, φτάσαμε στο τελικό 89-63.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21’58”), Μιλουτίνοβ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26’48”), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/41 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια:15/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 22 ριμπάουντ (16+6), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη