Ολυμπιακός – Ζάλγκιρις: Έφεραν τη σειρά στα ίσια οι “ερυθρόλευκοι”! Στο Κάουνας για το break

Ο Ολυμπιακός, καταθέτοντας τη ψυχή του στο παρκέ του ΣΕΦ, κατάφερε να πάρει τη νίκη (79-68) απέναντι στη Ζάλγκιρις στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, για τα πλέι οφ της Euroleague. Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 1-1 και ταξιδεύουν στο Κάουνας για το break.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Τη νίκη με 79-68 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ζάλγκιρις, φέρνοντας την μεταξύ τους σειρά στα ίσια (1-1). Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” θα ταξιδέψουν στο Κάουνας για να κάνουν το break και να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.

To παιχνίδι

Νευρικά μπήκε ο Ολυμπιακός στο ματς, αφού δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια απέναντι στην άμυνα τη Ζάλγκιρις, που κατάφερε να προηγηθεί με 4-7 χάρη σε τρίποντο του Πάνγκος, ενώ ο Μίσιτς που είχε 3/3 δίποντα σε εκείνο σημείο έστειλε την διαφορά στο +5 (4-9). Ο ΜακΛίν ήταν αυτός που κρατούσε τους “ερυθρόλευκους” στο ματς με τις προσωπικές προσπάθειές του και με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 8-9. Οι Λιθουανοί πήραν διαφορά πέντε πόντων (8-13) και πάλι, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα 6-0 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 14-13, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 17-15, χάρη σε τρίποντο του Στρέλνιεκς.

Με 10-0 ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, χάρη στα δύο τρίποντα των Στρέλνιεκς και Σπανούλη, αλλά και το lay-up του Παπαπέτρου. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κρατούσαν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους έξι πόντους, χάρη στο τρίποντο του Πάνγκος, αλλά ο Σπανούλης απάντησε και έκανε το 32-23. Το υπόλοιπο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό κι έκλεισε στο 41-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Πλησίασε η Ζάλγκιρις, άντεξε ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη περίοδο ο Ντέιβις έβρισκε διαρκώς πόντους και ισοφάρισε με συνεχόμενα καλάθια σε 50-50. Ο Ολυμπιακός ανέκαμψε ελαφρώς μέσω της άμυνας του, αλλά ο Τούπαν σκόραρε με τη λήξη της τρίτης περιόδου για το 54-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντα από Μάντζαρη-Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός πήρε μια καλή διαφορά και ξεσήκωσε το ΣΕΦ. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 5:04 για να βρουν σκορ στην περίοδο, αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας των Πειραιωτών, αλλά δεν πλησίασαν. Οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν αρχικά με 10 πόντους (65-55), με τον Σπανούλη να πετυχαίνει στη συνέχεια τρεις βολές για το 68-55. Η Ζαλγκίρις μείωσε στους έξι (74-68) ένα λεπτό πριν το τέλος, χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 21 (8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (2), Τιλί 2, Πρίντεζης 8 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ρόμπερς, Μπόγρης (3 ριμπάουντ), Ουίλτζερ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/10 δίποντα, 6/8 βολές), Πάνγκος 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ, Μασιούλις, Μιλάκνις 1 (3/5 τρίποντα), Μίτσιτς 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ουάιτ 6, Καβαλιάουσκας 7 (7 ριμπάουντ), Ουλανόβας.