Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ουλμ – Προμηθέας Πάτρας: “Πετάει” εκτός έδρας! Νέο διπλό στο Eurocup – video

ΦΩΤΟ eurocupbasketball.com

Μπορεί στην Πάτρα να ηττήθηκε από τη Μονακό, αλλά εκτός έδρας ο Προμηθέας είναι ανίκητος και έκανε δεύτερη νίκη στο Eurocup, βγάζοντας “διπλό” με 70-67 στην έδρα της γερμανικής Ουλμ. Double double έκανε ο Χολ με 16 πόντους και 11 ασίστ.

Ο Προμηθέας Πάτρας διπλασίασε τις νίκες του στο Eurocup, “αλώνοντας” και την έδρα της Ουλμ στη Γερμανία, μετά την επικράτησή του σε ματς – ντέρμπι με σκορ 70-67.

Η ομάδα του Γιατρά ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται από την αρχή μέχρι και για όλο το πρώτο ημίχρονο των αντιπάλων της. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, “κόλλησε” στην επίθεση και επέτρεψε στους Γερμανούς να πάρουν ακόμη και το προβάδισμα στο σκορ.

Στο τέλος όμως, οι Πατρινοί έδειξαν… ψυχή και κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη, τη δεύτερη διαδοχική τους εκτός έδρας και ενώ μεσολάβησε η ήττα από τη Μονακό στην Πάτρα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Έλις (14 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Χολ (16 πόντους και 11 ασίστ).

Τα στατιστικά των παικτών

Ουλμ (Λάκοβιτς): Χέις 8 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ντράγκιτς 17 (4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκέντερ 3 (1), Φίλιπς, Τζέρετ 14 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χέκμαν 2, Σίλινγκ, Γουίλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 5 (0/9 τρίποντα), Λίποβι 11 (3/6 τρίποντα), Αγραβάνης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόουερι, Κασελάκης (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Κατσίβελης 2, Φίλερ 6 (2), Μπόγρης 5, Έλις 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).