Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-70 ΤΕΛΙΚΟ – Πρωταθλητές Ελλάδας οι “πράσινοι”!

– Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ελλάδας και για τη σεζόν 2017-18
– Οι “πράσινοι” επικράτησαν του Ολυμπιακού με 84-70 στον πέμπτο τελικό και διατηρήθηκαν στον θρόνο τους
– Ένταση πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με την “ερυθρόλευκη” αποστολή να αποχωρεί για τα αποδυτήρια και να επιστρέφει στο παρκέ μετά από λίγα λεπτά

Πρωταθλητής Ελλάδας για 37η φορά στην ιστορία του και δεύτερη διαδοχική αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός.

Αν και ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος, οι «πράσινοι» απάντησαν με πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ, 29-15 στην 3η περίοδο για να φτάσουν άνετα εν συνεχεία στη νίκη με 84-70 και να κάνουν το 3-2 στο ΟΑΚΑ, στον 5ο τελικό των πλέι οφ της Α1. Μάικ Τζέιμς και Νίκος Παππάς έκαναν τη διαφορά για τους «πράσινους».