Τρίτη, 23 Απρ.

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις: Νίκη… θρίλερ όπως συνηθίζει το “τριφύλλι”! “Αλώβητοι” στη “διαβολοβδομάδα”

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ για ένα ημίχρονο κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 96-94 κλείνοντας με ιδανικό τρόπο τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague και παραμένοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας με διαφορά δύο νικών πλέον από την 7η Βαλένθια.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός με 96-94 κόντρα στη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Euroleague, σε ένα ματς με “δραματικό” φινάλε. Με τον Ράις και τον Τόμας να μιλάνε στα… δύσκολα, τον Καλάθη να κάνεις ένα ακόμα “double double” και τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις ρακέτες, το “τριφύλλι” συνήλθε μετά το κακό πρώτο ημίχρονο και “γλύτωσε” τη ζημιά που πήγαν να του κάνουν οι “πρώην δικοί” του Ρίβερς και Λεκαβίτσιους. Με ρεκόρ 12-8 ο Παναθηναϊκός φαίνεται να “κλειδώνει” την εξάδα, τη στιγμή που η Ζαλγκίρις παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις τη βαθμολογίας.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς χωρίς να πατάει καλά και βρέθηκε από την αρχή να κυνηγά τη Ζαλγκίρις στο σκορ. Οι Λιθουανοί με όπλο τους την περιφέρεια έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (24-13) στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το σκορ να είναι 27-18, ενδεικτικό της κακής άμυνας που έπαιζε το “τριφύλλι”, αλλά και της αστοχίας στην επίθεση, όπου υπέπεσε σε πάρα πολλά λάθη. Με την επίθεση να συνέρχεται στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο σκορ σε απόσταση αναπνοής, αλλά με αιχμή του δόρατος τον Ρίβερς η Ζαλγκίρις κατάφερνε να μένει μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-49.

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση με τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει ξανά με 51-58, αλλά κάπου εκεί ήταν που μπήκαν στην εξίσωση του ματς ο Τόμας και ο Τζόνσον όσον αφορά την επίθεση και η “πράσινη” άμυνα συνολικά. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει σε κάθε κατοχή των Λιθουανών, χαλώντας το παιχνίδι τους και καταφέρνοντας πολλά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς με συνέπεια να πετυχαίνει εύκολους πόντους. Το 61-58 με 3/3 βολές του Ράις, ήταν το πρώτο “πράσινο” προβάδισμα στο ματς και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι.

Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 10 πόντους (82-72), αλλά εκεί που το ματς έδειχνε να “καθαρίζει” η Ζαλγκίρις επιχείρησε αντεπίθεση… Ο Λαντέι έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα και λίγο πριν τη λήξη ένα ανοήτο φάουλ του Τόμας στον Χέις έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να μειώσουν σε 94-91 με 15” να απομένουν. Το τρίποντο του Χέις αμέσως μετά έφερε το ματς στον πόντο, αλλά ο Φριντέτ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-94 και στην τελευταία κατοχή ο Παπαέτρου έκλεψε τη μπάλα και ο Παναθηναϊκός “σφράγισε” άλλη μία “δραματική” και μεγάλη νίκη στη φετινή Euroleague.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ράις 20 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (5 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (1), Τζόνσον 6 (2), Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 14 (6/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 2.
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ρίβερς 13 (3), Λεκαβίτσιους 16 (5/7 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 9 (2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7 (1), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10 (1), Λαντέιλ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 10.