Παναθηναϊκός – Μπασκόνια: Στόχος επετεύχθη, μήνυμα εστάλη

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ένα παιχνίδι που είχε μεγάλη.. εξωγηπεδική κουβέντα. Οι “πράσινοι” ξεπέρασαν την κόντρα Γιαννακόπουλου – Euroleague αλλά την μαχητικότητα της Μπασκόνια και νίκησαν μέσα στο ΟΑΚΑ με 80-76, μένοντας έτσι “ζωντανοί” στη μάχη για την τετράδα της κατάταξης. Ο κόσμος γιούχαρε διαιτητές και… Euroleague, λίγο πριν κληθεί να ψηφίσει για την παραμονή ή όχι της ομάδας στη διοργάνωση. Τρομεροί οι Γκάμπριελ, Καλάθης και Γκιστ.

Παναθηναϊκός και… ΟΑΚΑ έκαναν τη δουλειά τους! Το “τριφύλλι” επικράτησε της Μπασκόνια με 80-76, σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν κι έτσι κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του να τερματίσει στην πρώτη 4άδα του βαθμολογικού πίνακα, κάτι που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Την ίδια στιγμή, ο κόσμος του Παναθηναϊκού έστειλε μήνυμα στήριξης προς τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο και γιούχαρε διαιτητές και.. Euroleague, λίγο πριν κληθεί να ψηφίσει σε δημοψήφισμα παραμονής ή αποχώρησης από τη διοργάνωση.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Πασκουάλ οι Γκάμπριελ και Γκιστ (από 15 πόντους) αλλά και ο Καλάθης, που μοίρασε τις 11 από τις 21 ασίστ των “πρασίνων”.

Το παιχνίδι…

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έστειλαν το… μήνυμα τους προς την Euroleague λίγο πριν το τζάμπολ, μένοντας στον πάγκο κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του ύμνου της διοργάνωσης, αλλά το ξεκίνημα του ματς ήταν… τραγικό γι’ αυτούς, αφού παρουσίασαν μεγάλη έλλειψη συγκέντρωσης.

Η ομάδα του Πασκουάλ ήταν άστοχη στα μακρινά σουτ, έκανε πάρα πολλά λάθη, αλλά το πιο σημαντικό πρόβλημα το είχε μέσα στη ρακέτα, αφού οι Βόιτμαν και Σενγκέλια (9 και 8 πόντοι αντίστοιχα) έκαναν… πάρτι μέσα στο “ζωγραφιστό”. Το “τριφύλλι” όμως δεν άφησε τη διαφορά να μεγαλώσει πολύ και τα δυο σερί τρίποντα του Γκάμπριελ έφεραν το ματς στο -1 (21-22) της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα στο +7, με τα δυο σερί τρίποντα του Τζάνινγκ. Ο Λεκαβίτσιους όμως μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και προσέφερε επιθετικά, ενώ ο Γκάμπριελ συνέχισε το… χαβά του από το τρίποντο, κάνοντας το 31-30 (πρώτο “πράσινο” προβάδισμα). Ο Αμερικανός ήταν το… σημείο αναφοράς για τους “πράσινους” στην επίθεση, αφού έκανε μεγάλη “ζημιά” στην Μπασκόνια (έφτασε τους 15 πόντους στο 20λεπτο), την ώρα που ο Γκιστ είχε τις… κλασικές του συνεργασίες με τον Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο εύστοχος από τα 6,75 μ. και είδε τους Βάσκους να παίρνουν πόντους μόνο από ατομικές προσπάθειες, δείχνοντας αδυναμία στον οργανωτικό τομέα. Το 46-40 του ημιχρόνου έδειξε πως οι γηπεδούχοι έχουν τη δυνατότητα να πάρουν τη νίκη.

Γκιστ και Καλάθης συνέχισαν την.. κλασική συνεργασία τους και στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και έφτασε στο +13 (55-42). Παρά τις προσπάθειες που έκαναν οι Βάσκοι, κυρίως με τον Σενγκέλια, το “τριφύλλι” έβρισκε κάθε φορά τρόπο για να κρατήσει σε ικανοποιητικά ύψη τη διαφορά. Ο Καλάθης έκανε “τρελές” άμυνες στον αντίπαλο γκαρντ, έφτασε τις 11 ασίστ στην τρίτη περίοδο και βοήθησε τα μέγιστα στο να διαμορφωθεί το 67-53 της περιόδου.

Η Μπασκόνια πίεσε -με τον Μπομπουά να δίνει τη.. μάχη του (έφτασε τους 15 π.)- και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (77-67). Το “τριφύλλι” βρήκε λύσεις από τον Σίνγκλετον, που πήρε τα ριμπάουντ και έβαλε τις βολές, αλλά δυο απανωτά και “τρελά” τρίποντα των φιλοξενούμενων κατέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (80-76), με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε. Έστω και με άγχος στο τέλος, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη (80-76) και ανέβασε το ρεκόρ του στο 14-8.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).

Στατιστικά

Παναθηναϊκός: 19/38 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 τάπα.

Μπασκόνια: 19/41 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 15 ασίστ, 5 κλεψίματ, 15 λάθη.