15oC Αθήνα

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: “Παρέλαση” πρωταθλήτριας στη Θεσσαλονίκη! Προβάδισμα πρόκρισης για την Ένωση – videos

ΦΩΤΟ intime

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε ως κάτοχος του Champions League στο πρώτο παιχνίδι για τα νοκ άουτ της διοργάνωσης στον “εμφύλιο” κόντρα στον ΠΑΟΚ και επικρατώντας με 84-75 στη Θεσσαλονίκης, έκανε σημαντικό “βήμα” πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με εξαιρετική εμφάνιση από την αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον ΠΑΟΚ και πήρε άνετα τη νίκη με 84-75 μέσα στην Πυλαία, χάνοντας στο τέλος ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Η Ένωση είχε σε τρομερή βραδιά για ένα ακόμη παιχνίδι στο Basketball Champions League, τον Βινς Χάντερ, ο οποίος με double double από το πρώτο ημίχρονο, έκρινε από νωρίς την αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς και με τον Χάντερ να κάνει “πάρτι” κάτω από τη ρακέτα, πήρε προβάδισμα ασφαλείας από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έληξε με σκορ 11-30.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει στη συνέχεια και βρίσκοντας σκορ από τους Κόνιαρη και Τέπιτς, μείωσε τη διαφορά και σε μονοψήφιο αριθμό, για το 36-45 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Ένωση πάτησε ξανά το “γκάζι” και με “όπλο” την άμυνά της, όπου δέχθηκε μόλις 10 πόντους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς.

Παρόλα αυτά, ο Λούκα Μπάνκι ήταν εκνευρισμένος στο τέλος, αφού οι παίκτες του “χαλάρωσαν” στα τελευταία λεπτά και έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Παπαθεοδώρου να “μαζέψει” τη διαφορά ενόψει και της ρεβάνς.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84

Οι συνθέσεις στο ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον 12, Κόνιαρης 18 (4/5), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6, Γκος 6 (1), Χάτσερ 4.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 13 (1), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίον το 8 (7 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (3/3 τρίποντα), Σαντ-Ρος 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).