“Πετάει” στην κορυφή το Περιστέρι! Διπλό και στην έδρα του Άρη

“Τρελαίνει” κόσμο το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη και συνεχίζει την αήττητη πορεία του στη Basket League, μετά την “άλωση” και του Nick Galis Hall, με τη νίκη 68-62 στην έδρα του Άρη Θεσσαλονίκης.

“Πετάει” το Περιστέρι και έφθασε τις 6 νίκες σε 6 αγώνες, επικρατώντας και στην έδρα του Άρη με 68-62, γεγονός που διατηρεί την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στην κορυφή της φετινής Basket League.

Με τον Χάροου να ηγείται της επίθεσης, οι Περιστεριώτες δεν δυσκολεύτηκαν να καταβάλλουν τους γηπεδούχους, παρά το δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας του Αγγέλου στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Άρης ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 10-0 στο ματς, όμως με ένα σερί 4-18, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν αλλά να πάρουν και το προβάδισμα στο σκορ πριν βγει το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρά τα 11 τρίποντα της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο ματς μάλιστα, το Περιστέρι δεν “απειλήθηκε” ουσιαστικά ποτέ στο ματς και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και τη νίκη στον αγώνα, η οποία ήταν και η 6η μετά από 6 αγώνες στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68

Τα στατιστικά των παικτών

Άρης (Αγγέλου):  ΜακΓκι 1, Τζόουνς 11 (2), Μπελ 8 (2), Χάρις 14 (4), Νταλό 12 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης, Μποχωρίδης 5 (1), Χρηστίδης 6, Κάιζερ 2, Αγγέλου 3 (1)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 13 (2), Χάροου 20 (2), Γκρέι 8 (1), Σίρκο 3, Ντάνιελ 8, Μουράτος, Σκορδίλης, Φιλιππάκος 2, Κλάρκ 4 (1), Αγραβάνης 4, Μπεντίλ 7 (1)