Σάββατο, 4 Μαΐ

“Πολεμιστής” Αντετοκούνμπο! Οι Μπακς “καθάρισαν” τους Γουόριορς – video

Οι Μπακς ζορίστηκαν κόντρα στους… αγνώριστους –φέτος- Γουόριορς, αλλά έφτασαν τελικά στη νίκη (107-98) έχοντας και πάλι για «οδηγό» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην βγάζει το… πόδι από το γκάζι, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από την έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (107-98), επέστρεψαν στις νίκες και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 33-6.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σε ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος των Μπακς, πετυχαίνοντας double-double με 30 πόντους (15 στην τέταρτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 π.), με 10/21 σουτ (1/7 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους ακολούθησε τον «Greek freak» σε απόδοση για τα «Ελάφια», με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 16 πόντους

Στις τελευταίες θέσεις με ρεκόρ 9-30 παραμένουν οι Γουόριορς, που φέτος ταλαιπωρούνται από σοβαρά προβλήματα τραυματισμών. Ο Άλεκ Μπερκς είχε 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον και Ντάμιον Λι από 15 πόντους για τους «πολεμιστές».

Τα δωδεκάλεπτα: 19-19, 39-47, 72-81, 98-107