Προμηθέας Πάτρας – Παναθηναϊκός: “Πράσινη” ρεβάνς με… 20άρα! Εκπληκτικό ματς από Παπαγιάννη (video)

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” εκτός έδρας τον Προμηθέα Πάτρας με 99-76, για τη 16η αγωνιστική της Basket League και πήρε μία… άτυπη ρεβάνς για την ήττα και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδας.

Σε “περίπατο” μετέτρεψε το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Basket League, ο Παναθηναϊκός, αφού σε αντίθεση με το Κύπελλο, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας στο πρωτάθλημα και πήρε μια άνετη νίκη με 99-76.

Οι “πράσινοι” είχαν σε εκπληκτική ημέρα τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις από τη Euroleague, έκανε double double στο ματς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Φανταστικός στην επίθεση ξανά και ο Τζίμερ Φρεντέτ με 18 πόντους (συν 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ), ενώ ντεμπούτο στην Ελλάδα έκανε ο Άντι Ράουτινς με 5 πόντους και 2 ριμπάουντ σε περίπου 10 λεπτά αγώνα. Ο Λίποβι με 18 πόντους ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

Μοναδικό αρνητικό για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ο τραυματισμός του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος και αποχώρησε με πόνους στον αντίχειρα, μετά από λίγα λεπτά στο παρκέ.

Τα στατιστικά των παικτών

Προμηθέας Πάτρας: Μπαμπ 3 (1/1 δίποντο, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λίποβι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 10 (2/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λάγιος Αντ., Λάγιος Αγγ., Τσονακίδης.

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 23 (11/13 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Φρεντέτ 18 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλάθης 5 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μήτογλου 14 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ράις 4 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Ράουτινς 5 (1/5 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3/3 τρίποντα), Γουάιλι 4.