Τρίτη, 23 Απρ.

Πρώτη νίκη οι Καβαλίερς – “Super” Ίρβινγκ για Σέλτικς – video

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς έπρεπε να φτάσουν τον 7ο φετινό τους αγώνα στο ΝΒΑ για να κάνουν την πρώτη τους νίκη (136-114 τους Χοκς) – Δύσκολη επικράτηση των Σέλτικς επί των Πίστονς (108-105)

Έσπασαν το… ρόδι! Την πρώτη τους φετινή νίκη -στη… μετά-Λεμπρόν εποχή- κατάφεραν να πάρουν οι Καβαλίερς. Η ομάδα του Κλίβελαντ επικράτησε με 136-114 των Χοκς, ρίχνοντας το ρεκόρ τους στο 2-5.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών (ανέβηκαν στο 1-6) ήταν ο Χουντ με 26 πόντους, ενώ ο Τόμπσον έκανε double-double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τους Χοκς ξεχώρισε ο Γιανγκ με 24 πόντους, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε για μόλις 3 λεπτά , σημειώνοντας ένα τρίποντο.

Σε άλλο ματς, οι Πίστονς προσπάθησαν για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, όμως οι Σέλτικς πήραν τη νίκη με 108-105 και ανέβηκαν στο 5-2.

Κορυφαίος των νικητών ο Ίρβινγκ με 31 πόντους. Από τους ηττημένους, που υποχώρησαν στο 4-2, “έλαμψε” ο Γκρίφιν με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ double-doyble έκανε ο Ντράμοντ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τη νίκη με 107-99 στο Ορλάντο επί των Μάτζικ πήραν οι Κινγκς, με τον Κώστας Κουφό να τελειώνει το ματς με 4 πόντους. Κορυφαίος για τους “βασιλιάδες” ήταν ο Χιλντ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 13 λεπτά έχοντας 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και μια τάπα.