Σάββατο, 27 Απρ.

Ρεκόρ τριπόντων ο Τόμπσον! 92 πόντους στο ημίχρονο οι Γουόριορς – videos

Οι πρωταθλητές ΝΒΑ, Γουόριορς, έπαιξαν… διαστημικό μπάσκετ και «κατέστρεψαν» τους Μπουλς στο Σικάγο με 149-124. Ρεκόρ τριπόντων από τον Κλέι Τόμπσον.

Όργια στο παρκέ! Μπορεί το ΝΒΑ να μη φημίζεται για τις σκληρές άμυνες των ομάδων του, αλλά αυτό που είδαμε στην αναμέτρηση των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με τους Μπουλς μπορεί να χαρακτηριστεί “μαρκάρισμα με τα μάτια”.

Οι “πολεμιστές” βρέθηκαν σε απίστευτη βραδιά και διέλυσαν τους “ταύρους” με 149-124. Μάλιστα, οι 92 από τους πόντους του παιχνιδιού σημειώθηκαν στο πρώτο του μέρος! Πάντως, το συγκεκριμένο επίτευγμα δεν αποτελεί ρεκόρ πόντων για το πρώτο μέρος αγώνα στο ΝΒΑ. Αυτό ανήκει στους Σανς από το 1990 με 107 πόντους απέναντι στους Νάγκετς (107-67 ημίχρονο, 173-143 τελικό).

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Γουόριορς ήταν ο Κλέι Τόμπσον. Ο σούτινγκ γκαρντ των πρωταθλητών έκανε νέο ρεκόρ στο ΝΒΑ ευστοχώντας σε 14 τρίποντα (14/24) σταματώντας στους 52 πόντους σε μόλις 27 λεπτά. Την τελευταία κορυφαία επίδοση είχε ο συμπαίκτης του, Στεφ Κάρι, με 13 τρίποντα. Οι “πολεμιστές” είχαν 24/45 τρίποντα!

Ο Κάρι… ακολούθησε τον Τόμπσον στο σκοράρισμα, σημειώνοντας 23 πόντους, ο Αλφόνσο ΜακΚίνι είχε 19, ο Κουίν Κουκ 16 και ο Κέβιν Ντουράντ με 14 πόντους. Από τους Μπουλς ξεχώρισαν οι Ζακ ΛαΒίν και Αντόνιο Μπλέικνι (από 21 πόντους).

Σε άλλο ματς, οι Λέικερς δείχνουν πως ακόμα δυσκολεύονται να βρουν τα.. πατήματα τους, αφού έχασαν 124-120 από τους Τίμπεργουλβς στη Μινεσότα. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά δεν έφταναν για να αποφύγει η ομάδα του την 5η ήττα σε επτά ματς.

Από τους “λύκους” ξεχώρισαν ο Τζίμι Μπάτλερ (32 π., ενώ ευστόχησε σε πέντε τρίποντα στην τελευταία περίοδο) και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς (25 π., 16 ριμπ. και 4 τάπες).