Θρίαμβος του ΠΑΟΚ! “Λύγισε” στο τέλος την ΑΕΚ για το 1-0 στα πλέι οφ

ΠΑΟΚ
ΦΩΤΟ eurokinissi

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε την ΑΕΚ με 78-74, παίρνοντας προβάδισμα στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με καλό ρυθμό, εναλλαγές στο σκορ, αλλά και… νεύρα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 78-74 της ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Κορυφαίοι οι Πετεγουέι και Γκος με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το ματς στο “Παλατάκι” και ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος και των τριών πρώτων δεκαλέπτων, παρά τα σερί που κατάφερνε να κάνει ο ΠΑΟΚ, με αιχμή του “δόρατος” την επίθεσή του. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε μάλιστα με τους “κιτρινόμαυρους” να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά (58-62), παρότι κανείς από τους παίκτες του δεν φαινόταν να βρίσκεται σε βραδιά… Champions League.

Ο ΠΑΟΚ όμως, εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος στο τέλος και με την “ασφυκτική” του άμυνα, δυσκόλεψε πολύ την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα στην επίθεση. Αντίθετα, η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε μεγάλα σουτ με τον Γκος και τους Τζόουνς και Κόνιαρη και παρότι πήγε να “αυτοκτονήσει” στο τέλος με διαδοχικά λάθη, πήρε τελικά τη νίκη με 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.