Σάββατο, 27 Απρ.

“Τρελός” Παππάς τον… σάρωσε! Εύκολα το 2-0 ο Παναθηναϊκός με ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

Με το Νίκο Παππά σε εκπληκτική βραδιά, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει και το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στον ΠΑΟΚ, με 84-67 για τη Stoiximan.gr Basket League και βρίσκεται πλέον ένα “βήμα” από τους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο ματς των ημιτελικών στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πλουραλισμό στην επίθεση και με τον Νίκο Παππά σε “τρελά κέφια”, με 17 πόντους, πήρε τελικά ευρεία νίκη με σκορ 84-67.

Με όλους τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Τσάβι Πασκουάλ να βρίσκουν το “δρόμο” προς το καλάθι και τον Νίκο Παππά να ξεχωρίζει με 17 πόντους, οι “πράσινοι” διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στο Δικέφαλο του Βορρά και θα έχουν την ευκαιρία να “σκουπίσουν” τους αντιπάλους τους στο επόμενο παιχνίδι της Πυλαίας και να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Παπαθεοδώρου, παρότι έδειξε καλύτερη στην άμυνα στην αρχή του αγώνα, δεν κατάφερε και πάλι να κοντράρει τους αντιπάλους της και θα προσπαθήσει να εμφανιστεί καλύτερη στην έδρα της, για να οδηγήσει τουλάχιστον τη σειρά και σε τέταρτο αγώνα. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Πέτεγουέι, που ήταν και ο μόνος που έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (11).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο “δυνατά” το δεύτερο ημιτελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και έδειξε ανταγωνιστικός ακόμη και μετά το 24-13, που διαμορφώθηκε με σερί καλάθια των “πρασίνων” στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με ένα σερί 3-10 στα πρώτα 3,5 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους 4 πόντους, 27-23.

Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πάτησε το “γκάζι” και με τον Νίκο Παππά να έχει τρομερό “οίστρο” στην επίθεση, δεν δυσκολεύτηκε να “εκτοξεύσει” τη διαφορά στο +16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό ήταν ουσιαστικά και το τέλος του αγώνα, αφού ο Παναθηναϊκός έδειξε σοβαρός και στο δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά, παρά τις διαδοχικές αλλαγές του Κατανλανού προπονητή στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Το τελικό 84-67 απεικονίζει και τη διαφορά των δύο ομάδων στο συγκεκριμένο αγώνα, με τους “πράσινους” να έχουν πλέον την ευκαιρία να… τελειώσουν τη δουλειά στην Πυλαία, την ερχόμενη Τρίτη (29/05, 18:30), ώστε να επικεντρωθούν στη συνέχεια στους επικείμενους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 2 (8 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 18:42), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 91), Χαραλαμπόπουλος 8 (1/6 δίποντα), Γκος 4 (1/8 σουτ), Πέτεγουεϊ 11 (4/13 σουτ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.