“Βασιλιάς” Λεμπρόν για Λέικερς – “Super” Λίλαρντ για Μπλέιζερς – videos

Μια ομάδα… μόνοι τους. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε απίστευτα πράγματα στη νίκη των Λέικερς επί των Χιτ στο Μαϊάμι (113-97) – Ανάλογη εμφάνιση και από τον Ντάμιαν Λίλαρντ στη νίκη των Μπλέιζερς στην έδρα των Γουίζαρντς (119-109).

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο Μαϊάμι και ήταν συγκλονιστικός. Ο “Βασιλιάς” έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τους Λέικερς κόντρα στους Χιτ και τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη (113-97).

Σε 38 λεπτά συμμετοχής, ο Λεμπρόν Τζέιμς φόρτωσε με 51 πόντους το καλάθι της παλιάς του ομάδας (13/23 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 7/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο)!

Για τους Χιτ, ο Γουέιν Έλινγκτον είχε 19 πόντους και οι Τζος Ρίτσαρντσον και Τάιλερ Τζόνσον από 17 πόντους. Αυτή ήταν η 12η φορά στην καριέρα του και η πρώτη με τους Λέικερς, που ο Λεμπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τους 50 πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι μόνο στην πρώτη περίοδο σημείωσε 19 πόντους!

Οι Μπλέιζερς πέρασαν από την Ουάσινγκτον επικρατώντας των Γουίζαρντς με 119-109. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ, που.. σταμάτησε στους 40 πόντους (σ.σ. για τρίτο ματς τη φετινή σεζόν).

Τρίτη σερί νίκη για τους πρωταθλητές του NBA . Οι Γουόριορς έπαιξαν χωρίς τους Κάρι, Γκριν και Κάζινς και ηττήθηκαν στο Σαν Αντόνιο από τους Σπερς με 104-92. Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 26 πόντους αλλά είχε κακά στατιστικά με 8/25 σουτ. Από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Όλντριτζ (24π. και 18 ριμπάουντ) και Ντε Ροζάν (20π., 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Στο μεταξύ, οι Νικς γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική ήττα τους, με «θύτη» αυτήν την φορά τους Ορλάντο Μάτζικ, που επεβλήθησαν με 131-117. Ο Τιμ Χαρνταγουέι και ο Τρέικ Μπερκ σημείωσαν 32 και 31 πόντους, αντίστοιχα, ενώ τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής: