Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός: “Κατάρρευση” στη Γαλλία! “Πούλησε” τη νίκη το Τριφύλλι – videos

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία… ανάσα από τη νίκη στη Γαλλία, αλλά κατάφερε να χάσει προβάδισμα 13 πόντων και με διαδοχικά λάθη στο τέλος, να γνωρίσει μία απίστευτη ήττα από τη Βιλερμπάν με 79-78.

Στην έδρα που ηττήθηκε στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός επανέλαβε το… λάθος, με μία αδιανόητη “κατάρρευση” στα τελευταία τρία λεπτά, που έδωσε στη Βιλερμπάν μία ανέλπιστη νίκη με 79-78.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η “τριάδα” Καλάθης – Τόμας – Φριντέτ ήταν “καυτή” στην επίθεση και ο Ουάιλι ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, αλλά ένα ανεξήγητο “black out” των “πράσινων” στα τελευταία λεπτά έφερε μία… οδυνηρή ήττα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς στη Γαλλία έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά με 4/10 βολές και προβλήματα στο ριμπάουντ (5 επιθετικά για τους Γάλλους), επέτρεψε στους Γάλλους να “κλείσουν” το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το 22-22.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να είναι τραγικά άστοχος στις βολές, αλλά τον Ουάιλι να “σφίγγει” την άμυνά του. Το ημίχρονο έλειψε πάντως με τους “πράσινους” στο +6 (40-46), χάρη στο “τρελό” buzzer beater του Ράις.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε όμως απόλυτα βελτιωμένος στην τρίτη περίοδο και παρότι συνέχισε να χάνει βολές, με τον Φριντέτ να πετυχαίνει δύο τρίποντα και τον Τόμας να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, πήρε ακόμη και διψήφια διαφορά (42-55) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 58-66.

Ένα “black out” στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου όμως, μείωσε κατευθείαν τη διαφορά στο +5, γεγονός που έκανε έξαλλο τον Αργύρη Πεδουλάκη στον πάγκο. Ένα γκολ φάουλ του Τόμας όμως, επανέφερε τους “πράσινους” σε διαφορά… ασφαλείας, με το σκορ να γίνεται 73-78 πριν ακολουθήσει η απόλυτη “κατάρρευση”.

Οι “πράσινοι” έκαναν διαδοχικά λάθη με τον Φριντέτ να χρεώνεται και μπρος-πίσω, επιτρέποντας ένα 6-0 σερί στους Γάλλους που τους έδωσε και το πρώτο προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, 79-78. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Καλάθης δεν άλλαξε πάσα και έκανε κακή επιλογή, αφού… έφαγε τάπα από το ταμπλό για να παραμείνει το σκορ μέχρι τέλους.

Η Βιλερμπάν πήρε έτσι μία ανέλπιστη νίκη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειξε τα ίδια παιδαριώδη λάθη που του “στοίχησαν” και την περασμένη σεζόν στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Τα στατιστικά των παικτών

Τα δεκάλεπτα:  22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6 (2/8 σουτ), Τέιλορ 8 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζεκίρι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 (6 ριμπάουντ), Ντιό 6 (6 ασίστ), Μπάκο 1, Λάιτι 18 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης):  Τόμας 22 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4 (2/7 σουτ), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 18 (4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 13 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.