Τρίτη, 23 Απρ.

Βραδιά… έπος για Γουόκερ! Ο Ντόντσιτς “γονάτισε” τους Γουόριορς – videos

Το… μάτι του Κέμπα Γουόκερ «γυάλιζε»! Ο παίκτης των Χόρνετς έκανε ρεκόρ καριέρας κόντρα στους Σίξερς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φέρει τη νίκη στους Χόρνετς (122-119 μετά από παράταση) – Εκπληκτικός Ντόντσιτς στη νίκη των Μάβερικς επί των πρωταθλητών Γουόριορς (112-109).

Μπορεί οι Σίξερς να πήραν τη νίκη στην παράταση επί των Χόρνετς με 122-119 (110-110 κανονική διάρκεια) αλλά ο Κέμπα Γουόκερ ήταν αυτός που έστρεψε πάνω του όλα… τα φώτα.

Ο ηγέτης των Χόρνετς έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, αφού το… κοντέρ σταμάτησε στους 60 πόντους (15/20δ., 6/14τρ, 12/12 βολές), κάνοντας ρεκόρ καριέρας (ήταν 52 π. αυτό που κατέρριψε). Παράλληλα, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ομάδας με 60 πόντους σε ένα ματς.

Στο δινάλε πάντων “μίλησε” ο Τζίμι Μπάτλερ, αφού έβγαλε την κρίσιμη άμυνα απέναντι στον Γουόκερ και έβαλε το νικητήριο σουτ τριών πόντων 0,3” πριν από τη λήξη, χαρίζοντας τη μεγάλη νίκη στους Σίξερς.

Σε άλλο ματς για το ΝΒΑ, ο Λούκα Ντότσιτς βρέθηκε σε «τρελή» βραδιά και έδωσε τη νίκη στους Μάβερικς κόντρα στους πρωταθλητές, Γουόριορς (112-109).

Ο Σλοβένος είχε… κέφια, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και πετυχαίνοντας μερικά κρίσιμα καλάθια.

Οι Γουόριορς αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Στεφ Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν και έιχαν για πρώτο σκόρερ τον Κόβιν Ντουράντ με 32 πόντους και τον Κλέι Τόμπσον να… ακολουθεί, προσθέτοντας 22 π.

Εύκολη νίκη με 130-117 πανηγύρισαν οι Ορλάντο Μάτζικ απέναντι στους Λέικερς, διακόπτοντας το νικηφόρο σερί 4 αγώνων της ομάδας του Λος Αντζελες. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Νίκολα Βούτσεβιτς, που έφτασε σε double double, με 36 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς, που έμεινε στον πάγκο στην τέταρτη περίοδο, πέτυχε 22 πόντους για τους Λέικερς.