Σάββατο, 11 Μαΐ

“Χάνονται” Άρης και ΠΑΟΚ! Ζορίστηκε η ΑΕΚ

Intime.gr

Ακόμα πιο δύσκολη έγινε η προσπάθεια… παραμονής στην Basket League για Άρη και ΠΑΟΚ, μετά τις ήττες που είχαν σε ματς για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Στην παράταση η νίκη της ΑΕΚ.

“Αγκαλιά” με την παραμονή στην Basket League είναι ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου έκανε ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο και “λύγισε” με 90-86 τον Άρη, κρατώντας τον στον… πάτο της βαθμολογίας, 7 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Basket League..

Πρωταγωνιστής του Κολοσσού ο Ζερμέιν Λόβ με 23 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Μάλκολμ Γκρίφιν (18π., 4/5τρ.) ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη από τα 6.75, διαμορφώνοντας το 83-77 στα 40΄΄ πριν από τη λήξη.

Από τον Άρη, ο Λευτέρης Μποχωρίδης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά δεν ήταν αρκετός για το πρώτο εφετινό «διπλό» της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86

Ο Ήφαιστος επικράτησε 77-69 του ΠΑΟΚ, που γνώρισε τρίτη σερί ήττα και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με τον Άρη, με την ομάδα της Λήμνου να διατηρείται στα ψηλά.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να είναι μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τέταρτη περίοδο οι νησιώτες με επιμέρους σκορ 22-13 έφτασαν στην τελική επικράτηση.Σε αυτό συνετέλεσαν οι Τέρνερ με 16, Σμθ με 12 και Σταμάτης με 11 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Σόρτερ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69

Δυσκολεύτηκε πολύ η ΑΕΚ, αλλά τα κατάφερε. Η Ένωση έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του Πανιωνίου (96-101 στην παράταση) στο τελευταίο παιχνίδι της πριν από το ματς με τη Βόννη για το Basketball Champions League.

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Λάνγκφορντ (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τολιόπουλος (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι ΜακΓκιλ (19 πόντοι, 6 ασίστ), Σουίτνι (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Καμαριανός (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101 (παρ).