Basketball Champions League: Ήττα στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ!

ΦΩΤΟ eurokinissi

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το… αριστερό και τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 79-75, για την πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, με αποτέλεσμα να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα της στο Champions League. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 79-75 και ξεκίνησαν με ένα σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης για τον Γ’ όμιλο.

Οι κάκιστες επιλογές σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο στοίχησαν στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι, η οποία υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα της στη φετινή αγωνιστική περίοδο, έπειτα από το κάζο στο Περιστέρι.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Μέις με 17 πόντους, με τον Χάντερ να προσθέτει 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την Χάποελ του πρώην ΝΒΑερ, Αμαρε Στούντερμαϊρ (4π., 5ρ.), ξεχώρισε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μπράουν, με 21 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο γνώριμος μας από τη θητεία στον Παναθηναϊκό, Τζέιμς Φελντέιν, τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους.

Ο αγώνας

Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ντούσαν Σάκοτα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-31) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι λειτουργούσε καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ απέναντι στους Ισραηλινούς που έπαιζαν ένα άναρχο μπάσκετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο. Η Ένωση δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ, με τη Χάποελ να κάνει “πάρτι”. Τα τρίποντα έπεφταν βροχή από τους Αμερικανούς των φιλοξενούμενων, την ώρα που η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει σκορ στην επίθεση.

Κάπως έτσι, οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα σερί 21-3 κι από το -11 βρέθηκαν στο +7 (45-52) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 10-1, πήραν εκ νέου το προβάδισμα (55-53), το οποίο, όμως, έχασαν στο φινάλε της τρίτης περιόδου (55-58).

Η ΑΕΚ “κοιμήθηκε” εκ νέου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τη Χάποελ να ξεφεύγει με διψήφιες διαφορές (55-65, 59-71). Στο φινάλε του αγώνα, η Ένωση εξαπέλυσε μία αντεπίθεση και πλησίασε μέχρι και τους δύο πόντους (75-77). Ο Φελντέιν έκανε το 75-78, με τον Ρατάν Μέις να χάνει δύο βολές (τη μία επίτηδες) και το παιχνίδι να τελειώνει με μία βολή του Μπάτλερ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79.