Basketball Champions League: Καρέ νικών η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη της Παρτιζάν και με πρωταγωνιστές τους Ντούσαν Σάκοτα και Μάικλ Ντίξον έφτασε στην εντός έδρας νίκη (91-81), για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Την τέταρτη νίκη της στον 5ο όμιλο του Basketball Champions League της FIBA πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η Ένωση υπαρασπίστηκε την έδρα της με 91-81, απέναντι στην Παρτιζάν, για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην τρίτη απώλεια.

Η ομάδα του Γιούρι Ζνοτβτς πιέστηκε από τους Σέρβους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά βρήκε τις λύσεις, είχε τις απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους και «μιλώντας» όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι. Πολύ καλή παρουσία και από τους Βασιλειάδη (16π.) και Ντίξον (15π.), θετικός στην άμυνα αλλά «φτωχός» επιθετικά ο Φόλκερ στην επανεμφάνισή του.

Γουίλ Χάτσερ με 18 και Στέφαν Μπίρτσεβιτς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισαν από την Παρτιζάν, που δεν είχε στις τάξεις της τον ηγέτη της, Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς.

Δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (6 ασίστ), Σάκοτα 19, Βασιλειάδης 16, Μιλόσεβιτς 10 (4 ριμπ.), Ντίξον 15 (4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φόλκερ (6 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 10, Γουίλιαμς 9.

Παρτιζάν (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 7, Ρατκόβιτσα 10 (7 ασίστ), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13, Μπίρτσεβιτς 12 (11 ριμπ.), Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5, Χάτσερ 18, Καράχοτζιτς 3, Λούκοβιτς 6.