Τετάρτη, 17 Απρ.

Champions League: Τα ρεκόρ της Γιουβέντους και του Μπουφόν

Το γκολ του Κιλιάν Μπαπέ, μπορεί να μην σταμάτησε την πορεία της Γιουβέντους για τον τελικό του Κάρντιφ, όμως έδωσε τέλος στην διαδρομή χωρίς γκολ του Τζανλουίτζι Μπουφόν και της ιταλικής ομάδας στο Champions League, που είχε διάρκεια 690 λεπτά.

Ξεκίνησε με το 3-1 στους ομίλους και το ματς απέναντι στη Σεβίλλη στις 22 Νοεμβρίου και έφτασε μέχρι το 69ο λεπτό χθες. Αυτή η διαδρομή έβαλε τον Μπουφόν στην πέμπτη θέση της κατάταξης όλων των εποχών για το μεγαλύτερο αήττητο σερί από έναν μόνο τερματοφύλακα στο Champions League, με το ρεκόρ να έχει ακόμα με 853 λεπτά ο Γιανς Λέμαν με την Αρσεναλ μεταξύ 18 Οκτωβρίου 2005 και 13 Σεπτεμβρίου 2006.

Η Γιουβέντους ανέβηκε από την τρίτη στην δεύτερη θέση των ομάδων, πίσω πλέον μόνο από την Αρσεναλ με 995 λεπτά από το 2005/06. Τα περισσότερα ματς(10) χωρίς να δεχθεί γκολ, συνεχίζει να τα έχει η Αρσεναλ, μπροστά από την Μίλαν (7), ενώ η Γιουβέντους μαζί με Παναθηναικό, Τσέλσι και Αγιαξ έχουν από έξι ματς.

Το ματς με την Μονακό ήταν το 101ο παιχνίδι του Μπουφόν στο Champions League και το 150ο στην Ευρώπη. Είναι μόνο ο δέκατος παίκτης που μπορεί να μπει φτάσει σε αυτές τις συμμετοχές, συμπεριλαμβανομένων των τερματοφυλάκων , Ικερ Κασίγιας και Πέπε Ρέινα.

Τα περισσότερα διαδοχικά λεπτά χωρίς γκολ στο UEFA Champions League από έναν τερματοφύλακα: