Εφές – Ολυμπιακός: Ο Λάρκιν “εκτέλεσε” τους μαχητικούς “ερυθρόλευκους”!

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εφές Αναντολού στην Τουρκία, καθώς ηττήθηκε με 91-79 και πλέον έχει ρεκόρ 13-16 στη βαθμολογία της Euroleague, ενώ οι Τούρκοι συνεχίζουν ακάθεκτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ξεκίνησαν καλά, πάλεψαν όταν στράβωσε το ματς αλλά στο τέλος οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν με άδεια χέρια από την Πόλη, καθώς ο Λάρκιν και η παρέα του αποδείχτηκαν πολύ υψηλό εμπόδιο. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 10 τρίποντα (!) ολοκληρώνοντας το ματς με 40 πόντους, τη στιγμή που για τους φιλοξενούμενους πάλεψαν ο Μπάικς, ο Έλις και ο Βεζένκοφ για να αποφευχθεί η ήττα, η οποία τελικά ήρθε και άφησε τους Πειραιώτες με ρεκόρ 12-16 στη διοργάνωση.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης ΕΔΩ

Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και πήρε “κεφάλι” στο σκορ με 11-17, αλλά εκεί ήταν που “ξύπνησε” ο Σέιν Λάρκιν και άρχισε ένα αδιανόητο σόου που έμελλε να κρατήσει όλο το βράδυ έχοντας συμπαράσταση τον Βασίλιε Μίτσιτς, αλλά και τον Τίμπορ Πλάις για να γίνει το 19-19 και σε περίπου ένα λεπτό το 27-19! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την προσπάθειά του, την οποία κατάφερνε να σαμποτάρει ο ίδιος με λάθη που έκανε, φτάνοντας τα έντεκα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, την ώρα που η Έφες είχε μόλις τέσσερα, όλα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το 51-41 του ημιχρόνου να αφήνει πάντως ελπίδες για την επανάληψη.

Αυτές βέβαια αποδείχτηκαν φρούδες, αφού ο Λάρκιν δεν σταματούσε πουθενά και στα μισά της τρίτης περιόδου η απόσταση έφτασε στο +17 (63-46) με τον Αμερικανό, με τουρκικό διαβατήριο, να φτάνει στους 23 πόντους.

Το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Μπομπουά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου βοήθησε τους “ερυθρόλευκους” να φτάσουν στο -8 (72-64) με τον Σάσα Βεζένκοφ να σηκώνει το βάρος της επίθεσης κρατώντας κοντά τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχασε μία σειρά από ευκαιρίες να φτάσει σε απόσταση βολής και τελικά ήρθαν δύο απίθανα σουτ του Λάρκιν ξανά για να “σφραγίσουν” τη μοίρα του ματς με το τελικό 91-78, το οποίο ανέβασε την Εφές στο 25-3 και την έφερε πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο. Οι “ερυθρόλευκοι” από την άλλη έχουν μπροστά τους ακόμα 6 ματς για να πετύχουν αυτό που ισοδυναμεί με… θαύμα, την κατάληψη της 8ης θέσης δηλαδή και την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 40 (3/6 δίποντα, 10/15 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπομπουά 3 (1), Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Σανλί, Μορμάν 5, Πλάις 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (2/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 4, Πίτερς, Ντάνστον 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές), Σίμον

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντουιν 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Πολ 7 (2/4 τρίποντα, 1/4 βολές), Μπάικς 11 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Έλις 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/2 βολές)