Site icon NewsIT

Εφές – Παναθηναϊκός: Οι Τούρκοι νίκησαν άνετα τους πράσινους (video)

25.03.2021 | 21:24

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Εφές επικράτησε του Παναθηναϊκού με 85-65 στην Πόλη, για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια το φοβερό σύνολο του Εργκίν Αταμάν που πανηγύρισε την 9η νίκη του στα τελευταία δέκα παιχνίδια κι ανέβηκε στο 20-11. Από την πλευρά τους, οι πράσινοι υποχώρησαν στο 10-19 και θα προσπαθήσουν τις τελευταίες αγωνιστικές να βελτιώσουν το ρεκόρ τους.

Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν ακόμα  οι Ροντρίγκ Μπομπουά (13π., 6ρ.), Μπράιαντ Ντάνστον (15π., 4ρ.).  Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Χεζόνια με 14 πόντους, με τον Όγκαστ να προσθέτει 10 πόντους, όσους κι ο Μήτογλου.

Πέρασε και δεν ακούμπησε και πάλι ο Μακ, ενώ οι Παπαπέτρου, Ουάιτ και Σαντ Ρος δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε από τα πρώτα λεπτά να αναχαιτίσει τους περιφερειακούς της Εφές Αναντολού, με τον Μίσιτς να κάνει άνω κάτω την ελληνική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και να ηγείται των Τούρκων.

Η ομάδα του Κάτας δεν ήταν καλή στην άμυνα, ωστόσο έβρισκε με σχετική άνεση τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -3 (24-21).

Τα προβλήματα άρχισαν, όταν οι Τούρκοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αυτή τη φορά με τον Μπομπουά, την ώρα που οι πράσινοι “κόλλησαν” στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Εφές να ξεφύγει με 41-27, κάνοντας ένα σερί 10-0.

Ο Παπαπέτρου προσπάθησε να συμμαζέψει κάπως τα πράγματα στο φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο -10 (43-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και να πλησιάσει, αλλά η Εφές Αναντολού δεν τον άφησε, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει ιδιαίτερα το σκορ (60-49 στο 30′.) Το μοναδικό που άλλαξε ήταν ο πρωταγωνιστής της τουρκικής ομάδας.

Οι περιφερειακοί Μίσιτς και Μπόμπουα σιώπησαν και τη σκυτάλη πήρε ο Ντάνστον, ο οποίος δεν σταμάτησε να πληγώνει τους πράσινους από το ζωγραφιστό.

Έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο νικητής είχε κριθεί με τον Λάρκιν να στέλνει τη διαφορά στους 16 πόντους (70-54) και να καθαρίζει το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Σεκιζκόκ): Λάρκιν 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 13 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίνγκλετον 6 (2), Σανλί 4, Μοερμάν 4, Πλάις 8 (4/6 δίποντα), Μίτσιτς 21 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σιμόν 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 6 (6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 7 (4 ασίστ), Όγκαστ 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), Παπαπέτρου 6 (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χεζόνια 14 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 10 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 7 (1/7 τρίποντα).