Πέμπτη, 2 Μαΐ

Ελλάδα – Λετονία 73-65: Πρώτη νίκη για την Εθνική στο Eurobasket γυναικών

ΦΩΤΟ intime

Η Ελλάδα έκανε μεγάλη νίκη με 73-65 επί της Λετονίας και έμεινε… ζωντανή στη “μάχη” για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Eurobasket γυναικών, που διεξάγεται στο Ισραήλ.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από το Μαυροβούνιο, η Ελλάδα “καιγόταν” για τη νίκη, αλλά δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 17-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Λετονία είχε το προβάδισμα και στο ημίχρονο, αλλά η Εθνική μας Ομάδα είχε ήδη βελτιώσει την εικόνα της και στο δεύτερο ημίχρονο έφθασε στην ανατροπή.

Με πρωταγωνίστρια τη Φασούλα (double double), η “γαλανόλευκη” έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους, κόντρα στη Λετονία, η οποία είχε νικήσει στην πρεμιέρα του ομίλου την Ισπανία. Η Εθνική Ελλάδας μπορεί έτσι να διεκδικήσει και την πρώτη θέση στον όμιλο του Eurobasket γυναικών, ανάλογα και με το αποτέλεσμα στο βραδινό Ισπανία – Μαυροβούνιο, αντιμετωπίζοντας η ίδια τις Ισπανίδες στο επόμενο ματς της Κυριακής (16/07).

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

Τα στατιστικά των παικτριών

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φασούλα 22 (7/15 δίποντα, 8/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σπανού 22 (6/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη