Ελλάδα – Ουγγαρία 12-14: Πρεμιέρα με ήττα για την εθνική ομάδα πόλο των γυναικών

Ξεκίνησε εντυπωσιακά η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών απέναντι στην Ουγγαρία στην πρεμιέρα των αγώνων του World Cup στο Ρότερνταμ, αλλά ηττήθηκε τελικά 14-12.

Αύριο (12/4) στις 19:30 ώρα Ελλάδας, θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία που νωρίτερα επικράτησε της Αυστραλίας με 11-7 (1-2, 2-4, 2-2, 1-4).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Σπλιτ τον περασμένο Σεπτέμβριο, έκανε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα και ημίχρονο. Με τρομερές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και εξαιρετικά τελειώματα στην επίθεση, ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με δυο και τρία τέρματα, και προηγήθηκε 8-5 στο ημίχρονο.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην όμως στο δεύτερο μισό. Στο τρίτο οκτάλεπτο η Ουγγαρία με…πρώτο βιολί την τρομερή Κέζελι, ισοφάρισε σε 8-8. Η εθνική ομάδα βρήκε το γκολ στην κόντρα με την Γιαννοπούλου (9-8), η Κέζελι με το τέταρτο προσωπικό της τέρμα όχι μόνο ισοφάρισε εκ νέου αλλά και στην παραπάνω έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της, που πλέον δεν το έχασε μέχρι το τέλος.

H Πάρκες έκανε το 12-10 για τις Μαγυάρες, με την Ξενάκη να μειώνει στο γκολ στα 5:40 πριν το τέλος. Στην παραπάνω η Ουγγαρία πήγε στο +2 και η Μάτε έκανε το 11-14, γκολ με το οποίο η νίκη «κλείδωσε» ουσιαστικά για την Ουγγαρία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 12-14

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-3, 2-6, 2-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Τριχά 1, Ελευθεριάδου 4, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Νίνου 1, Ελληνιάδη, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 2, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Φουντωτού, Σταματοπούλου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μπίρο): Μάγκιαρι, Ζίλαγκι, Βάλι, Γκουρισάτι 2, Μαχιό, Πάρκες 2, Μάτε 1, Κέζελι 6, Ζέγκεντι 1, Πότζε, Μπάκσα 1, Γκάρντα 1, Μάγκιαρι, Νέζμελι.

Στον άλλο όμιλο, η Ισπανία στα πέναλτι πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τις ΗΠΑ (17-15, κανονική διάρκεια 12-12), ενώ η Ιταλία κέρδισε δύσκολα τη Κίνα του Χάρη Παυλίδη με 14-13.