Παρασκευή, 29 Μαρ.

Έλτσε – Μπαρτσελόνα 1-2: Ανατροπή και τρίτη θέση για την ομάδα του Τσάβι

Η Μπαρτσελόνα έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση της με τον Τσάβι στον πάγκο. Οι Καταλανοί πέρασαν αλώβητοι κι από την έδρα της Έλτσε, επικρατώντας με ανατροπή (1-2) για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η νέα Μπαρτσελόνα του Τσάβι, εκτός από ποιότητα και θέαμα, έχει και χαρακτήρα και τον έδειξε στη δύσκολη νίκη στην έδρα της Ελτσε.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν, παρά την υπεροχή των Καταλανών, στο 44ο λεπτό με τον Φιντέλ. Στην επανάληψη οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και την πέτυχαν, έστω και δύσκολα.

Πρώτα ο Φεράν Τόρες ισοφάρισε στο 60′ και στο 84ο λεπτό ο Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο εννέα λεπτά νωρίτερα, από το σημείο του πέναλτι ανέτρεψε το σκορ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Το αποτέλεσμα αυτό ανέβασε την Μπαρτσελόνα στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.