Έμπολι – Νάπολι 3-2: Απίθανη ήττα με ανατροπή απομάκρυνε τους Ναπολιτάνους από την κορυφή

Η Νάπολι “πούλησε” ένα δικό της παιχνίδι με την Έμπολι και με ήττα 3-2 από φοβερή ανατροπή, έμεινε πέντε βαθμούς μακριά από την Ίντερ στην κορυφή της Serie A, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι Ναπολιτάνοι προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά μέχρι το 80ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε τέρματα των Μέρτενς και Ινσίνιε, αλλά “κατέρρευσαν” στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και δέχθηκαν τρία γκολ από τους αντιπάλους τους.

Ο Χέντερσον μείωσε το σκορ και ο Πιναμόντι με άλλα δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο έφερε… τούμπα το ματς, χαρίζοντας στην Έμπολι τη νίκη. Η Νάπολι έχασε έτσι ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες της για τον τίτλο στην Ιταλία, όντας πια στην τρίτη θέση, πίσω τόσο από την Ίντερ, όσο και από τη Μίλαν.