Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 70-78: Νίκη-πρόκριση μέσα στο Βελιγράδι για τις «ερυθρόλευκες»

ΦΩΤΟ Intime

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του EuroCup γυναικών εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του επί του Ερυθρού Αστέρα με 78-70 στο Βελιγράδι για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πλέον στο 4-1 το ρεκόρ στον όμιλό τους, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας «έπεσε» στο 1-4 και μόνο με ένα… θαύμα μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση, μέσω των καλύτερων τρίτων των ομίλων.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Άννα Σταμολάμπρου με 17 πόντους, με την Βίτολα να ακολουθεί προσθέτοντας άλλους 15. Εξαιρετικό ντεμπούτο και για την Μίκαελ Πλουφ, η οποία μέτρησε 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε λίγο «νωθρά» τον αγώνα με αποτέλεσμα να “κυνηγά” στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (24-18). Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ρυθμό και με ένα εντυπωσιακό σερί 21-10, έφεραν τον αγώνα στα… μέτρα τους.

Ο Ερυθρός Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα με ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δικό του 6-0 κρατώντας σταθερά μία μικρή διαφορά 4-6 πόντων.

Στην τέταρτη περίοδο οι Πειραιώτισσες έφτασαν στο +7 (55-62) στο 32′ και μολονότι οι Σέρβες πλησίασαν και πάλι σε 59-62 στο 34′, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις για να χτίσει ξανά μία σημαντική διαφορά την οποία κράτησε ως το φινάλε, κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78

Ερυθρός Αστέρας  (Ντράγκαν Βούκοβιτς): Έλιοτ 3, Ναούμτσεφ, Σουάγκμαγερ 13 (3), Κάτανιτς 12, Γιάνκοβιτς 11, Μπόγιοβιτς 15 (1), Μίσελιτς 11 (2), Γιοβάνοβιτς 5.

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 13 (1), Τόλεφρι 11 (3), Σταμολάμπρου 17, Σταμάτη 6 (2), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 10, Διέλα, Βίτολα 15 (1), Χάμπλιν 4.