Δευτέρα, 29 Απρ.

Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 76-89: Άνετη νίκη και ξανά στην 4άδα της Euroleague οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το διπλό στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα και με τη νίκη του με 89-76 στην 30η αγωνιστική της Euroleague, παρέμεινε στην πρώτη 4άδα της κατάταξης.

Με τον Μήτογλου να είναι ασταμάτητος στο ξεκίνημα του αγώνα και τους Σλούκα, Ναν και Λεσόρ να δίνουν λύσεις στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας σε ολόκληρο τον αγώνα και επικράτησε τελικά άνετα του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, παραμένοντας σε θέση ισχύος στη Euroleague.

Βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 19-11, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνεχίζει να κρατάει το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια της και πλέον περιμένει την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για τη δεύτερη αγωνιστική της “διαβολοβδομάδας”. Στο 10-20 έπεσαν οι Σέρβοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχοντας αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι στο Βελιγράδι, αλλά ο Ντίνος Μήτογλου τον πήρε στις… πλάτες του και με 12 δικούς του πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, του έδωσε από νωρίς το προβάδισμα. Οι “πράσινοι” πήραν μάλιστα και διψήφια διαφορά, για να “απαντήσει” ο Ερυθρός Αστέρας με τον Μίτροβιτς να μειώνει ακόμη και στο -3 (20-23). Δύο τρίποντα από Σλούκα και Ναν σε λίγα δευτερόλεπτα όμως, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 29-20.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε να χάνει και με 14 πόντους διαφορά, αλλά με τον Νταβίντοβατς να φθάνει τους 12 πόντους μείωσε και στους 7 πόντους. Ένα τάιμ άουτ του Αταμάν “ξύπνησε” όμως του παίκτες του Παναθηναϊκό και επανήλθαν σε διψήφια διαφορά πριν το ημίχρονο, με Σλούκα και Ναν να παίρνουν την “μπαγκέτα” στην επίθεση. Οι “πράσινοι” πήγαν έτσι στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-41 υπέρ τους.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει ξανά το σκορ, αλλά Ναν και Μήτογλου τον επανέφεραν σε διψήφια διαφορά και ο Λεσόρ με 10 προσωπικούς πόντους στο τρίτο δεκάλεπο “εκτόξευσε” το προβάδισμα για την ομάδα του Αταμάν στο +16, πριν το 70-56 στο 30′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά δύο μεγάλα τρίποντα του Σλούκα και του Γκραντ τους “έκοψαν” δύο φορές τη… φόρα και ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε στο τέλος να “καθαρίσει” το ματς με σκορ 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 41-51, 56-70, 76-89

Τα στατιστικά των παικτών

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Λαζάρεβιτς, Τεόντοσιτς 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Χάνγκα 2, Νταβίντοβατς 19 (2), Μίτροβιτς 6, Τόμπι, Μπόλομποϊ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ίλιτς 9 (4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4, Γκιλέσπι.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκραντ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 15 (2/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (6/10 δίποντα, 7/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 8 (2), Ερνανγκόμεθ 1 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 17 (4/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).