Εθνική Ελπίδων: Ντεμπούτο Σίμου με «πεντάρα» στο Λιχτενστάιν

Η Εθνική Ελπίδων συνέτριψε εκτός έδρας το Λιχτενστάιν με 5-0, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στον τέταρτο προκριματικό όμιλο του EURO U21 2021-23.

Ο Γιώργος Σίμος έκανε ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο της “γαλανόλευκης”, βλέποντας την ομάδα του να φτάνει σε μία άνετη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Χριστόπουλου στο 39ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο μέρος σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα, με τους Μαχαίρα (55΄), Μπότο (61΄), Ζαγαρίτη (65΄) και Σαρδέλη (73΄).

Για την Εθνική Ελλάδας, η οποία έφτασε στους 4 βαθμούς, αυτός ήταν ο δεύτερος αγώνας. Στον ίδιο όμιλο, εκτός του σημερινού αντιπάλου και της Κύπρου, που μετρούν από ένα παιχνίδι, μετέχουν επίσης και οι αντίστοιχες ομάδες των Πορτογαλίας, Ισλανδίας και Λευκορωσίας.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Φόζερ, Ουντεράινερ, Ντούτσακ (69΄ Μπούχελ), Χίλτι, Τζέγκερ, Κραντζ (80΄ Νέουζους), Μπεκ, Λούτσινγκερ, Χάσλερ (65΄ Τσουπ), Νέτζερ (80΄ Ριτς), Γκάσνερ (69΄ Εντενμπέργκερ).

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Λύρατζης, Διαμάντης, Χριστόπουλος Ι., Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (80΄ Σουρλής), Τσιγγάρας (70΄ Ευθ. Χριστόπουλος), Ιωαννίδης, Μπότος (80΄ Λόλης), Μαχαίρας (62΄ Εμμανουηλίδης), Πινακάς (69΄ Σαρδέλης).