Παρασκευή, 19 Ιουλ.
32oC Αθήνα

Εθνική μπάσκετ: Ενσωματώθηκαν Καλάθης, Παπαγιάννης, Λαρεντζάκης και Καλαϊτζάκης – Στο ΣΕΦ Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο

Εθνική μπάσκετ: Ενσωματώθηκαν Καλάθης, Παπαγιάννης, Λαρεντζάκης και Καλαϊτζάκης – Στο ΣΕΦ Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο

Η δεύτερη ημέρα προετοιμασίας της Εθνικής μπάσκετ για το προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ (2-7/7) είχε και νέα πρόσωπα να εντάσσονται στο προπονητικό πρόγραμμα.

Οι Νικ Καλάθης, Γιώργος Παπαγιάννης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης τέθηκαν στη διάθεση του Βασίλη Σπανούλη και αύριο (19/6) αναμένεται να ενσωματωθούν και οι εναπομείναντες των 19 παικτών που είχαν κληθεί στην Εθνική μπάσκετ για το προολυμπιακό τουρνουά.

Πρόκειται για τον Κώστα Σλούκα, τον Τόμας Γουόκαπ, τον Κώστα Παπανικολάου και τον Ντίνο Μήτογλου.

Δίπλα στην ομάδα σήμερα ήταν και οι Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο, οι οποίοι δεν εντάχθηκαν ακόμα στο κανονικό πρόγραμμα, όμως παρακολούθησαν την προπόνηση και το κομμάτι της τακτικής που προηγήθηκε, μπαίνοντας κι αυτοί στο κλίμα.

Το ρόστερ της Εθνικής Ελλάδας:

Πόιντ γκαρντ: Τόμας Γουόκαπ, Νικ Καλάθης, Μιχάλης Λούντζης, Δημήτρης Μωραΐτης
Σούτινγκ γκαρντ: Κώστας Σλούκας, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Βασίλης Τολιόπουλος, Νεοκλής Αβδάλας
Σμολ φόργουορντ: Κώστας Παπανικολάου, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης
Πάουερ φόργουορντ: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Ντίνος Μήτογλου, Γιάννης Κουζέλογλου, Λευτέρης Μαντζούκας, Νίκος Χουγκάζ
Σέντερ: Γιώργος Παπαγιάννης, Κώστας Αντετοκούνμπο, Γιώργος Τανούλης

Η Ελλάδα θα διοργανώσει το ένα από τα 4 προολυμπιακά τουρνουά, με την συμμετοχή ακόμα της Κροατίας, της Σλοβενίας, της Νέας Ζηλανδίας, της Αιγύπτου και της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Η Σλοβενία βρίσκεται στον πρώτο όμιλο, μαζί με την Νέα Ζηλανδία και την Κροατία, ενώ η Ελλάδα βρίσκεται στον δεύτερο όμιλο, μαζί με την Δομινικανή Δημοκρατία και την Αίγυπτο.

Το πρόγραμμα του προολυμπιακού τουρνουά στο ΣΕΦ:

2 Ιουλίου
Αίγυπτος – Δομινικανή Δημοκρατία (17:30)
Σλοβενία – Κροατια (21:00)

3 Ιουλίου
Κροατία – Νέα Ζηλανδία (17:30)
Δομινικανή Δημοκρατία – Ελλάδα (21:00)

4 Ιουλίου
Νέα Ζηλανδία – Σλοβενία (17:30)
Ελλάδα – Αίγυπτος (21:00)

6 Ιουλίου
Ημιτελικός ανάμεσα στον 2ο του Group B και τον 1ο του Group A
Ημιτελικός ανάμεσα στον 1ο του Group B και τον 2ο του Group A

7 Ιουλίου
Τελικός (21:00)

Αθλητικά Τελευταίες ειδήσεις