Τρίτη, 23 Απρ.

Εθνική πόλο: ΑΓΝΩΡΙΣΤΗ και ηττημένη! Η Αυστραλία “βύθισε” την Ελλάδα

– Διάλεξε να αποφύγει το Μαυροβούνιο στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά στο πόλο;
– Το μόνο σίγουρο είναι πως η εθνική γνώρισε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση από την Αυστραλία με 12-7
– Κάκιστη η εικόνα της ομάδας τρου Θοδωρή Βλάχου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο
– Έτσι, η ομάδα Ελλάδα απώλεσε την πρώτη θέση του ομίλου της και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της

Την χειρότερη της εμφάνιση στο Ολυμπιακό τουρνουά πόλο του Ρίο έκανε η Ελλάδα, που ολοκλήρωσε με ήττα (12-7 από την Αυστραλία) τις υποχρεώσεις της στην φάση των ομίλων.

Η γαλανόλευκη έχασε την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου και θα περιμένει ως τα ξημερώματα της Δευτέρας για να μάθει την κατάταξή της (από δεύτερη έως τέταρτη) και τον αντίπαλό της στον προημιτελικό της Τρίτης.

Το καλό στοιχείο που είχαμε κόντρα στους Βραζιλιάνους, η περιφερειακή άμυνα, δεν εμφανίστηκε κόντρα στους Αυστραλούς, αφού η εθνική βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 5-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, έχοντας για σκόρερ τον Φουντούλη (δυο γκολ).

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού -σχεδόν- ό,τι σουταραν οι “καρχαρίες” από την περιφέρεια, πήγαινε στα δίχτυα του Γαλανόπουλου. Το τελικό 10-4 του ημιχρόνου άλλωστε τα λέει όλα, με τον Στάντον να… κατεβάζει ρολά και να μην δέχεται γκολ.

Η επιθετική εικόνα της γαλανόλευκης δεν βελτιώθηκε στην επανάληψη. Η είσοδος του Φλέγκα απλά έδωσε μεγαλύτερη σιγουριά στην άμυνα της ομάδας του Βλάχου, που έγινε πιο σκληρή μέχρι τη λήξη του ματς.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 4-10, 5-10, 7-12

Ελλάδα: Μουρίκης 1, Φουντούλης 3, Βλαχόπουλος 1, Δερβίσης 1, Γούνας 1

Αυστραλία: Χάουντεν 4, Ρόατς 1, Κάμπελ 1, Γιάνγκερ 2, Κότεριλ 2, Κάγες 1, Σουίφτ 1,