Παρασκευή, 29 Μαρ.

Eurocup: Σπουδαία νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού! Πρώτο βήμα για τα προημιτελικά

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα επικράτησε εντός έδρας της Τζιρόνα με 65-60 και πάει με αβαντάζ πέντε πόντων στον επαναληπτικό που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (11/1) στην Ισπανία.

Ο Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στη Τζιρόνα κι επικράτησε της ισπανικής ομάδας με 65-60, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των “16” του Eurocup. Το σύνολο του Κώστα Μίσσα θα προσπαθήσει να “κλειδώσει” την πρόκριση στην Ισπανία την επόμενη Πέμπτη.

Κορυφαία για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Μακόλι (15π., 6ριμπ.), με τις Καλτσίδου (14π.) και Μάλτση (13π., 5 ριμπ., 3 ασίστ και 3 κλεψ.) να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 18-7 και 19-13 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 27-24, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 31-24.

Η Τζιρόνα πίεσε στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο με 34-33 και λίγο αργότερα με 46-41. Ο Ολυμπιακός ωστόσο «επέστρεψε» στο παιχνίδι και με τις Μάλτση και Καλτσίδου ισοφάρισε σε 49-49. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι, ένα τρίποντο της Μακόλι έκανε το 63-58, ακολούθησαν δυο βολές της Ρομέο όπου μείωσε σε 63-60 για γράψει το τελικό 65-60 η Μακόλι από τη γραμμή του φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 6, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8, Μάλτση 13 (2), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλι 15 (1), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14 (2).

ΤΖΙΡΟΝΑ (Σούρις): Μαρτίνεθ 2, Μέντι 12 (2), Μπους, Τραορέ 5, Αλκολάντο, Αλμινάϊτε 3, Ρομέο 22 (6), Έβανς 6, Κολιάντο 10.