Κυριακή, 16 Ιουν.
25oC Αθήνα

Euroleague: Ερυθρόλευκο… πείσμα! Παλικαρίσια νίκη για Ολυμπιακό επί της Χίμκι

ΦΩΤΟ Newsports

Στο δρόμο των επιτυχιών, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε πολύ πιο δύσκολα απ όσο δείχνει το τελικό 89-77 της Χίμκι στο ΣΕΦ. Όταν «μίλησε» η άμυνα, ήρθε και η ανατροπή των Πειραιωτών – Ρεκόρ πόντων από Πρίντεζη, σπουδαία εμφάνιση από Χάντερ και Χάκετ.

Για τα καλά στο… κόλπο της πρόκρισης στα play offs της Euroleague μπήκε και πάλι ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του επί της Κίμκι με 89-77 στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρέθηκε ακόμη και στο -12 στο δεύτερο 10λεπτο, αλλά έχοντας με μεγάλα ψυχικά αποθέματα κατάφερε να… επιστρέψει και να φτάσει στην τεράστια νίκη.Κλειδί στην εξέλιξη του ματς ήταν η εξαιρετική τους άμυνα στο 3ο 10λεπτο, χάρις στην οποία έκαναν επι μέρους σκορ 18-4 και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό και του παιχνιδιού ο Πρίντεζης με 30 πόντους (ρεκόρ στην Euroleague) για να τον ακολουθήσουνε οι Σπανούλης και Χάκετ με 14 και ο Χάντερ με 10.

Από πλευράς Χίμκι που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράις με 14 και ακολούθησαν οι Όγκουστιν με 13, Μόνια με 12, Σβεντ και Ντράγκιτς με 11.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει σε Μόσχα και Βαρκελώνη για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ και την Μπαρτσελόνα αντίστοιχα και θα ψάξει ένα σπουδαίο «διπλό» για να μπει για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 60-60, 89-77

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Όντομ 5, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 14 (3), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 30 (3), Μάντζαρης, Χάκετ 14 (1), Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου

Χίμκι (Ρίμας Κουρτινάιτις): Ράις 14 (2), Σβεντ 11 (1), Ντράγκιτς 11 (1), Όγκουστιν 13, Κόπονεν, Βιάλτσεφ 7 (2), Σοκόλοφ 3, Μόνια 12 (4), Τοντόροβιτς 1, Χάνεϊκατ 5 (1)