Πέμπτη, 2 Μαΐ

Euroleague: Φινάλε με ήττα για Ολυμπιακό! Διπλό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Ολυμπιακός ήθελε να αποχαιρετήσει τη φετινή Euroleague με μία νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπροστά στον κόσμο του. Οι Ρώσοι, όμως, του χάλασαν τα σχέδια, καθώς επικράτησαν με 99-96 στο ΣΕΦ, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία του Top 16.

Η αναμέτρηση δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να μην έχουν το μυαλό τους στην άμυνα και το σκορ να θυμίζει κάτι από NBA.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη είχει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (50-45), με τον Ολυμπιακό να παίζει άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης (69-64). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η άμυνα των Πειραιωτών πήγε και πάλι περίπατο, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να σκοράρει 35 πόντους και να φτάσει στη νίκη, πάρα τα τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Ουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Ντμίτρι Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 13 (2), Φριτζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεβ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Μιχαίλ Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 11 (2), Χάινς 7.