Πέμπτη, 2 Μαΐ

Euroleague: “Λύγισε” στην Πόλη ο Παναθηναϊκός!

ΦΩΤΟ euroleague.net

Στην τρίτη θέση του ομίλου του τερμάτισε τελικά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε από την Εφές Αναντολού στην Τουρκία με 91-86, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το φινάλε, καθώς ήταν τραγικοί στην άμυνα.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε με 52-43 στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ήταν εξαιρετικά εύστοχη από την περιφέρεια. Είχε 11/12 τρίποντα (!), εκτελώντας από παντού τους Τούρκους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν πέτυχε ούτε ένα τρίποντο (ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11/18), έκανε πολλά λάθη, ενώ έπαιζε άμυνα με τα μάτια, επιτρέποντας στους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς να πετύχουν εύκολους πόντους και να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Στα τελευταία λεπτά, οι Τούρκοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ και πήραν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στην τρίτη θέση του ομίλου του, ενώ η Εφές Αναντολού αποκλείστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (24/41 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 19/25 βολές, 35 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 22 ασίστ, 3 τάπες): Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 5 (1), Οσμάν 12 (1), Μπατούκ 7 (1), Σάριτς 6, Κορκμάζ 3, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 4, Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (22/43 δίποντα, 11/18 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 19 ασίστ, 1 τάπα): Χέινς 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης, Ραντούλιτσα, Φελντέιν 3 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 12 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 1, Ουίλιας 8, Χάντερ.