Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Europa League: Με Γκόριτσα ο Πανιώνιος!

Την Γκόριτσα θα αντιμετωπίσει ο Πανιώνιος στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Η σλοβένικη ομάδα προκρίθηκε εις βάρος της Σιράκ από την Αρμενία και θα αντιμετωπίσει τον Ιστορικό στην επόμενη φάση.

Η Γκόριτσα αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) στην έδρα της με τη Σιράκ, αλλά πήρε την πρόκριση, καθώς είχε επικρατήσει με 2-0 στον πρώτο αγώνα στην Αρμενία.

Οι Σλοβένοι, παρότι προηγήθηκαν στο σκορ με αυτογκόλ του Πρλγέβιτς στο 13΄ χαλάρωσαν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Κάμπα (34΄), έκαναν το 1-2 με τον Μπιτσκαγιάν (56΄) και χρειάζονταν άλλο ένα γκολ για να προκριθούν, με συνέπεια το παιχνίδι να αρχίσει να παίζεται πάνω – κάτω.

Στο 89΄ αποβλήθηκε ο Νταρμπινιάν της Σιράκ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οσούι λύτρωσε την Γκόριτσα ισοφαρίζοντας.

Η πρώτη αναμέτρηση με τον Πανιώνιο θα διεξαχθεί στη Νέα Σμύρνη την Πέμπτη 13 Ιουλίου και η ρεβάνς στη Σλοβενία μία εβδομάδα αργότερα (20 Ιουλίου).