Πέμπτη, 18 Απρ.

Έ”Χ”ασε την ευκαιρία

Δεν σκόραρε ο Κατσουράνης, δεν κέρδισε ο ΠΑΟ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Αστέρα και να ξεφύγει 4 βαθμούς από τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι έχασαν πολλές ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους και με σχετική ευκολία κρατούσαν το μηδέν.

Οι πράσινοι ανέβασαν τον ρυθμό τους μετά το 25′ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 31ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος χωρίς πάντως να χάσουν την κλασσική ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ξεθάρρεψε και ανέβασε ψηλά την πίεση. Αυτό είχε αποτέλεσμα αφού στο 61′ ο Ουντόντζι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζόρβα και άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το ΟΑΚΑ.

Το γκολ αυτό ξύπνησε τους πράσινους που άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα. Ο Τεν Κάτε έβαλε στο ματς τον Ρουκάβινα αντί του Σιμάο.

Ο Αστέρας αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Λαδάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 63′.

Ο Ρουκάβινα ήταν πρωταγωνιστής στη φάση της ισοφάρισης. Στο 74′ εκανε πολύ ωραία κίνηση πάσαρε στον Σισέ και αυτός παραβίασε την εστία του Αστέρα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

5 λεπτά αργότερα ο Ρουκάβινα θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του όμως το σουτ που επιχείρησε από κοντά κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στην επόμενη φάση οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Βύντρα από τον Ζεάν Κάρλος.

Πολλές ευκαιρίες έχασε ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά με σημαντικότερη το δοκάρι του Σαριέγκι στο 90′.

Αυτή ήταν η δεύτερη απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας.
Η διαφορά από τον Ολυμπιακό παρέμεινε στους 2 βαθμούς, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

(Εκτός αποστολής έμεινε ο Ζιλμπέρτο λόγω θανάτου συγγενικού του προσώπου)

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (73′ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Γκάμπριελ, Σιμάο (62′ Ρουκάβινα), Βύντρα, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος.

Αστ. Τρίπολης: Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Τσέζαρεκ (85΄ Καούνος), Αργυρόπουλος, Καρέρα, Λαζαρίδης, Ουντόντζι (78′ Ζεάν Κάρλος), Βίλτσες (66’Ρόκας), Μαρσελάο, Λαδάκης.