Πέμπτη, 2 Μαΐ

F1: Νικητής ο Hamilton στην Ισπανία με τη Mercedes να κάνει ένα ακόμα 1-2

Ο Lewis Hamilton πήρε την 4η φετινή του νίκη με τον Nico Rosberg  να τερματίζει πίσω του με διαφορά μόλις 0,6″. Στην τρίτη θέση ο Daniel Ricciardo, με τον Sebastian Vettel να κάνει εξαιρετικό αγώνα και από την 15η θέση που ξεκίνησε, τερμάτισε 4ος.

Με αυτή του τη νίκη ο Βρετανός της Mercedes τίθεται επικεφαλής της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, αφήνοντας στη 2η θέση του σχετικού πίνακα τον team mate του Nico Rosberg.

Η Mercedes έδειξε και στο Grand Prix Ισπανίας ότι τρέχει χωρίς αντίπαλο στο φετινό πρωτάθλημα. Οι οδηγοί της κατάφεραν εύκολα να πετύχουν το 1-2 στην τελική κατάταξη, με αυτή μάλιστα να είναι τέταρτη συνεχόμενη φορά που το πετυχαίνουν από την αρχή του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό από πλευράς συναγωνισμού και θεάματος με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται στην εσωτερική μάχη των δύο Mercedes στην οποία επικράτησε τελικά ο Hamilton, παρά το γεγονός ότι ο Rosberg πίεσε στο τέλος. Τα δύο ασημένια μονοθέσια ακολούθησαν διαφορετική στρατηγική σε ό,τι αφορά την επιλογή ελαστικών χωρίς αυτό να ανατρέψει τελικά τις μεταξύ τους ισορροπίες.
Από εκεί και πέρα, ο Daniel Ricciardo ήταν για ένα ακόμα αγώνα πολύ καλός και κατάφερε να βρεθεί για πρώτη φέτος στην τρίτη θέση του βάθρου. Ανάλογα αποτέλεσμα είχε πετύχει ο αυστραλός και στον εναρκτήριο αγώνα του πρωταθλήματος στην πατρίδα του, τότε όμως είχε ακυρωθεί από τους αγωνοδίκες.

Ο Sebastian Vettel αντιμετώπισε για ένα ακόμα αγωνιστικό σαββατοκύριακο πολλά προβλήματα. Οι μηχανικοί του χθες αναγκάστηκαν να αλλάξουν κιβώτιο στο μονοθέσιο του, με αποτέλεσμα ο περσινός πρωταθλητής να δεχθεί ποινή 5 θέσεων και να ξεκινήσει τον σημερινό αγώνα από την 15η του grid. Παρόλα αυτά ο Γερμανός έκανε εξαιρετικό αγώνα και κατάφερε να τερματίσει τελικά στην 4η θέση του αγώνα, προσφέροντας πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Red Bull, που πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος κατασκευαστών.
Στην πέμπτη θέση του σημερινού Grand Prix τερμάτισε ο Valtteri Bottas με τη Williams, με τις δυο Ferrari να είναι για ένα ακόμα αγώνα απογοητευτικές και να ακολουθούν στις θέσεις 6 και 7. Στην εσωτερική μάχη των «κόκκινων» νικητής αναδείχθηκε ο Fernando Alonso που πέρασε τον Kimi Raikkonen λίγους γύρους πριν το τέλος. Ενδεικτικό πάντως του ρυθμού των Ferrari ήταν το σημείο όπου ο Raikkonen αναγκάστηκε να κάνει στην άκρη για να του «ρίξουν» γύρο τα δυο Mercedes, τρεις περίπου γύρους πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Οι Romain Grosjean, Sergio Perez και Nico Hulkenberg ολοκλήρωσαν την πρώτη δεκάδα.

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος είναι το φημισμένο Grand Prix του Μονακό, που θα διεξαχθεί στις 22-25 Μαΐου.