Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 73-93: Με εκπληκτικό Κάναν το απίστευτο «διπλό» στη Euroleague

Intime.gr

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς Σλούκα και Πίτερς στην Κωνσταντινούπολη, αλλά το έκανε να φαίνεται απίστευτα εύκολο, δείχνοντας πως κάνει πορεία… τίτλου. Με τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, οι Πειραιώτες έκαναν “πάρτι” στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 93-73, σε ματς για την 22η αγωνιστική στη Euroleague. Εκπληκτική εμφάνιση ο Κάναν! Γκούντουριτς και Μαχμούτογλου το… προσπάθησαν από τους γηπεδούχους.

Πανάξιος νικητής! Παίζοντας υποδειγματικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός “σάρωσε” την Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας (93-73) κι έδειξε στις υπόλοιπες ομάδες της Euroleague πως… βαδίζει χωρίς σταματημό προς τον φετινό τίτλο, κάνοντας παράλληλα το 2-0 κόντρα στους Τούρκους.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-7, ενώ από την άλλη η ομάδα του Ιτούδη υποχώρησε στο 13-9.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Παπανικολάου με 21 πόντους αλλά κορυφαίος του παρκέ ο Κάναν 20 πόντους με 6/9 τρίποντα και πέντε ριμπάουντ! Απ’ την τουρκική ομάδα ξεχώρισαν οι Γκούντουριτς (24 π.) και Μαχμούτογλου (14 π.).

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα μέσα στην “Ulker Arena”, έχοντας 2/2 σε σουτ τριών πόντων, την ώρα που η Φενέρμπαχτσε έδειχνε να… ψάχνεται και να μην έχει “καθαρό” μυαλό στην τελική προσπάθεια (έμεινε πάνω από τρία λεπτά χωρίς πόντο). Μετά από περίπου 4,5 λεπτά, ο Μπούκερ πέτυχε τους πέντε πρώτους πόντους των γηπεδούχων (5-11).

Η ομάδα του Ιτούδη προσπάθησε να γίνει πιο πιεστική στην άμυνα και πιο αποτελεσματική στην επίθεση, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ένα υποδειγματικό πρώτο δεκάλεπτο, “κλείνοντας” το στο +14 (24-10) με το τρίποντο του Κάναν.

Ο Ολυμπιακός βγήκε ακόμα πιο καλός στην δεύτερη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18 (31-13) με χαρακτηριστική ευκολία, αναγκάζοντας και πάλι τον Δημήτρη Ιτούδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Μπολομπόι ανέλαβαν να.. τραβήξουν την ελληνική ομάδα στην επίθεση και

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε να τα έχει χαμένα! Δεν μπορούσε να περιορίσει τους φιλοξενούμενους… παρά μόνο να παρακολουθεί το τέλειο παιχνίδι τους (έμεινε και πάλι άποντη για αρκετά λεπτά)! Παράλληλα, τα νεύρα και οι τεχνικές ποινές έκαναν την εμφάνισή τους, με τον Γουίλμπεκιν να δέχεται δυο και να φεύγει για τα αποδυτήρια.

Για να καταλάβετε τι συνέβη στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός παρουσίασε μικρή χαλάρωση στο φινάλε του, για να μειώσει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο 51-30 του πρώτου μέρους.

Χωρίς να έχει τίποτα να χάσει, η Φενέρμπαχτσε εξαπέλυσε την αντεπίθεση της στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν… μάσησε και ανάγκασε την “Ulder Arena” να ησυχάσει, διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο Κάναν έκανε απίστευτα πράγματα στο παρκέ και -μαζί με Παπανικολάου και Βεζένκοφ- έφερε το + 26 της τρίτης περιόδου (77-51), αφήνοντας τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την διαιτησία.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να.. βιάζεται να έρθει το σφύριγμα της λήξης, την ώρα που η Φενέρμπαχτσε προσπαθούσε να περιορίσει τον “διασυρμό”. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 10-0 με εκπληκτικό Μαχμούτογλου και κατέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (66-79 το σκορ). Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και με την επιστροφή, ο Γουόκαπ έβαλε τρίποντο.. μαχαιριά στους γηπεδούχους. Οι ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν όπως ήθελε ο Έλληνας κόουτς, φτάνοντας στο τελικό 93-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιρσέν, Χάζερ, Γουίλμπεκιν, Έντουαρντς 2 (1/5 σουτ), Μαχμούτογλου 14 (4/10 δίποντα), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Πιερ 5 (1), Γκούντουριτς 24 (4/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπούκερ 10 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Καλάθης (0/2 δίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 20 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (2/3 τρίποντα), Φαλ (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 21 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 4 (4 ριμπάουντ), Μπλακ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/33 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 7/12 βολές, 37 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 21 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/29 δίποντα, 17/29 τρίποντα, 14/20 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 15 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη