Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός: Ορθιος στην Πόλη, σκόνταψε στο τέλος…

Ο Παναθηναϊκός βγήκε… εκτός κλίματος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δεν ήταν καλός στην άμυνα, αλλά και οι τελευταίες του επιθέσεις δεν ήταν καλές και έχασε από τη Φενέρμπαχτσε 67-62, στην Πόλη.

Το live του Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν συγχωρεί λάθη σαν αυτά του Παναθηναϊκού. Κατάφερε να κρατήσει το μικρό της προβάδισμα και πήρε τελικά τη νίκη στην 18η αγωνιστική της Euroleague. Το ρεκόρ των «πράσινων» υποχωρησε σε 12-6 και οι ίδιοι στην τρίτη θέση.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μετά το τρίποντο του Ντένμον στην αρχή είχε σερί κακών επιθέσεων και με ένα 8-0 η Φενέρ ξέφυγε με τη βολήθεια του πολύ καλού Σλούκα! Ομως, ο Σίνγκλετον με ένα ελεύθερο τρίποντο κι άλλο ένα εκτός ισορροπίας από τα 10 μέτρα στην εκπνοή έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (18-20).

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν καταστροφικά για την ελληνική ομάδα, ειδικά στην επίθση. Ο Τόμπσον έστησε το δικό του πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα και η Φενέρ ξέφυγε στο 14΄ με 26-20. Οι παίκτες του Πασκουάλ κέρδισαν τα ριμπάουντ, αλλά η εμμονή τους στα τρίποντα δεν τους δικαίωσε (6/17), με αποτέλεσμα να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (35-30).

Η γ’ περίοδος ήταν πολύ καλή για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» είχαν τη βοήθεια του Νίκου Παππά που ήρθε από τον τον πάγκο και έφτασαν στο +3 (47-50). Ο Βουγιούκας είχε σημαντική συνεισφορά κοντά στο καλάθι, αλλά ο Γιαν Βέσελι έμοιαζε ασταμάτητος. Οταν ενεργοποιήθηκε η «πράσινη» άμυνα και ο Σίνγκλετον στην επίθεση οι νταμπλούχοι Ελλάδας πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου, η οποία τους βρήκε στο +3 (47-50), μετά από τρίποντο του Παππά.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε στο -4 (54-50). Η Φενέρ ξέφυγε με 57-51 στο 36΄, μετά από ελεύθερο τρίποντο του Μέλι…

Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού έφερε τους «πράσινους» στο -1 (61-60), περίπου 1.5 λεπτό πριν από τη λήξη. Ομως τα χαμένα ριμπάουντ, τα λάθη και η αστοχία βοήθησαν τον Γουαναμέικερ να ευστοχήσει στο πρώτο του καλάθι στον αγώνα (63-60) και να σφραγίσει τη νίκη για τη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 14 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Γουαναμέικερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12 (5/13 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ρίβερς 8 (1/6 τρίποντα), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.