Φιορεντίνα – Ίντερ 1-2: Κυπελλούχος Ιταλίας με ήρωα τον Λαουτάρο οι «νερατζούρι»

Η Ίντερ κέρδισε 2-1 τη Φιορεντίνα στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, με τον Λαουτάρο να σκοράρει τα γκολ της νίκης των «νερατζούρι».

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει η Ίντερ με μπροστάρη τον Λαουτάρο, έκανε την ανατροπή απέναντι στη Φιορεντίνα, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 και συνάμα κατακτώντας το τρόπαιο.

Οι «βιόλα» μπορεί να προηγήθηκαν με τον Νίκο Γκονζάλεθ μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αντέξουν τη πίεση της Ίντερ, η οποία στο 29΄και στο 37΄ με τον Λαουτάρο έφτασε στη νίκη – ανατροπή.

Το 2-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Μιλάνου να κατακτά το τρόπαιο και να φτάνει τους δυο τίτλους στη σεζόν, αφού έχει προηγηθεί το Super Cup Ιταλίας τον Γενάρη.

Μάλιστα σε λίγες μέρες θα διεκδικήσει και το Champions League, αφού βρίσκεται στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι.