Φιορεντίνα – Ίντερ 1-3: Ανατροπή και κορυφή

Η Φιορεντίνα έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ίντερ, όταν και άνοιξε το σκορ στο “Αρτέμιο Φράσνκι” αλλά όταν το ματς ολοκληρώθηκε, η Ίντερ ήταν η ομάδα που πανηγύρισε για το “τρίποντο” (3-1). Νίκη και για την Αταλάντα (2-1 την Σασουόλο).

Νικηφόρα… συνέχεια στη Serie A για την πρωταθλήτρια Ίντερ. Οι «νερατζούρι» δυσκολεύτηκαν μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» αλλά επικράτησαν της Φιορεντίνα με 3-1 και ανέβηκαν -έστω και με παιχνίδι περισσότερο- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι παραμένει αήττητη και προσπέρασε ένα βαθμό τη Νάπολι, με τους «παρτενοπέι», όμως, να παίζουν την Πέμπτη (23.09.2021) στη Γένοβα με τη Σαμπντόρια.

Οι «βιόλα» άνοιξαν το σκορ στο 23’με γκολ του Σοτίλ και έδειξαν -με την εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο- ικανοί να… χαλάσουν την αήττητη πορεία των φιλοξενούμενων.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο όμως -με την εκκίνηση της επανάληψης- το το 1-0 έγινε 1-2, από τα τέρματα των Νταρμιάν (52′) και Τζέκο (55′). Το τελικό 3-1 υπέρ της Ίντερ διαμορφώθηκε στο 87′ από τον Πέρισιτς.

Σε άλλο ματς της 5ης αγωνιστικής και στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα συνέχισε την ανοδική της πορεία, προσπερνώντας το… εμπόδιο της Σασουόλο (2-1) και κάνοντας βαθμολογικό άλμα προς τις πρώτες θέσεις.

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς (4η στον βαθμολογικό πίνακα αυτή τη στιγμή). Απ’ την άλλη, η Σασουόλο γνώρισε την 4η της σερί ήττα και έμεινε στους 4 βαθμούς.

Γκόσενς (3′) και Τζαπακόστα (37′) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε (44′) ο Μπεράρντι.