14oC Αθήνα

Γαλατασαράι – Ολυμπιακός: Πέταξαν… στα σκουπίδια μια νίκη οι Πειραιώτες!

ΦΩΤΟ actionimages.gr

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο πρώτο ημίχρονο για πάρτι και επανήλθε στο δεύτερο για να μαζέψει τα νερά που… έμπαζε η άμυνα του! Δεν μπόρεσε όμως να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν και ηττήθηκε από τη Γαλατασαράι 89-87.

Το live του ματς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε τόσο δυνατά στο ματς που κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει διψήφια διαφορά στους πόντους. Ολα έδειχαν ότι θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα στην Πόλη. Ο Σφαιρόπουλος έκανε αλλαγές και η διαφορά… ροκανίστηκε από τους Τούρκους στο δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι που πέρασαν μπροστά…

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν έβρισκε λύσεις απέναντι στους Ντέντμον και Ντέι, αρχικά κι έπειτα δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει και τον Ντίμπλερ… Ο Μάντζαρης ήταν αυτός που κράτησε μέσα στο ματς τον Ολυμπιακό και το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε θρίλερ, χωρίς όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου να καταφέρει να προσπεράσει στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-20, αλλά η Γαλατά με ένα σερί 8-0 μάζεψε τη διαφορά και συνέχισε αναλόγως και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 16 συνεχόμενους πόντους πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 22-20 και 25-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους Πρωταθλητές, που έκαναν πολλά λάθη αμυντικά και επέτρεπαν στους Τούρκους να ξεφεύγουν.  Η Γαλατασαράι είχε βρει ρυθμο με πρωταγωνιστές τους Ντέι και Ντίμπλερ (33-22, 15’) και ο Ολυμπιακός κατάφερε να… μάζεψει τη διαφορά με τον συντονισμό του Σπανούλη (38-34).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου… έδωσε πολλά τρίποντα στην αντίπαλό της που ανέβασε τη διαφορά και στον +14. Ομως με ο Μπερτς και ο Πρίντεζης βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μειώσει (58-51, 28’).

Ο Μάντζαρης και ο Λοτζέσκι έβαλαν την ελληνική ομάδα και πάλι μέσα στο ματς. Ο Πρίντεζης έκανε το 89-87 και ο Λοτζέσκι μέτρησε 1/2 βολές. Το παιχνίδι παίχτηκε με διαδοχικά φάουλ… Ο Τάιους έκοψε τον Πρίντεζη, σε προσπάθεια για τρίποντο στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου για τη λήξη και ο Σπανούλης ανέλαβε το σουτ στο τέλος και αστόχησε…..

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 87 πόντοι, 18/40 δίποντα (45%), 12/26 τρίποντα (46.1%), 15/21 βολές (71.4%), 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.
Τα στατιστικά της Γαλατάσαραϊ: 17/37 δίποντα (46%), 13/22 τρίποντα (59.1%), 16/24 βολές (66.7%), 26 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Σμιθ 2, Μίτσοβ 5, Τάιους 10, Τόμπσον 6, Σιλμπ, Πλάις 2, Ντέι 16, Γκιουλέρ 7, Ντίμπλερ 17, Ντέντμον 22, Κοκσάλ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 2, Μπερτς 16, Γιανγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19, Χάκετ, Λοτζέσκι 15.