Τρίτη, 30 Απρ.

Γιάννης Αντετοκούνμπο VS Σάσα Βεζένκοφ: Οι «μονομαχίες» τους στο Μπακς – Κινγκς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε να βγει νικητής από το Μπακς – Κινγκς (143-142), σε μια αναμέτρηση που ήρθε αντιμέτωπος με τον Σάσα Βεζένκοφ.

Το match up του Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον Σάσα Βεζένκοφ έγινε στην τρίτη περίοδο του αγώνα των Μπακς με τους Κινγκς, διάστημα στο οποίο ο πρώην ηγέτης του Ολυμπιακού πέτυχε και τους μοναδικούς πόντους.

Στη μία εκ των δύο περιπτώσεων που σκόραρε μάλιστα, ο Σάσα Βεζένκοφ έβγαλε άμυνα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και στη συνέχεια σκόραρε με λέι απ, σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έπαιξε μόλις 6 λεπτά, έχοντας 4 πόντους και 1 ριμπάουντ, με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 9/14 βολές), μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 10 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 4 φάουλ σε 40:23.