Πέμπτη, 2 Μαΐ

Γιουβέντους – Νάπολι 0-1: Νίκη μετά από απίθανο φινάλε στο ντέρμπι της Serie A

Δεν χάνεται το πρωτάθλημα από τη Νάπολι! Με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του ντέρμπι με τη Γιουβέντους, οι Ναπολιτάνοι πήραν την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 και βρέθηκαν στο +17 στην πρώτη θέση της Serie A.

Το παιχνίδι είχε μάλιστα φοβερό φινάλε, αφού η Γιουβέντους βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ντι Μαρία να σκοράρει με ωραία ενέργεια στην αντεπίθεση, αλλά το γκολ να ακυρώνεται μέσω VAR, για φάουλ πριν ξεκινήσει η φάση.

Η Νάπολι είχε έτσι την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με τον Ρασπαντόρι να πετυχαίνει σχεδόν… buzzer beater στις καθυστερήσεις για το διπλό της ομάδας του στο Τορίνο. Οι Ναπολιτάνοι έφθασαν έτσι τους 78 βαθμούς και στο +17 από τη δεύτερη Λάτσιο, ενώ η Γιουβέντους παρέμεινε στην 3η θέση, αφού τις έχουν επιστραφεί και οι 15 βαθμοί που είχαν αφαιρεθεί για οικονομικές παραβάσεις.