Πέμπτη, 2 Μαΐ

Γιουβέντους – Τορίνο 4-2: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή στην επιστροφή Πογκμπά

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι της πόλης. Η “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε εντός έδρας της Τορίνο με 4-2 για την 24η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Επιστροφή στη δράση για τον Πολ Πογκμπά, ο οποίος αποθεώθηκε.

Η Γιουβέντους είδε την Τορίνο να προηγείται μόλις στο 2′ με γκολ του Καράμο, με τον Γκουαδράδο να ισοφαρίζει (1-1) στο 16′.

Στο 43′ η «Γκρανάτα« πήρε και πάλι προβάδισμα, με τον Σανάμπρια να γράφει το 1-2, όμως η Γιουβέντους κατάφερε να ισοφαρίσει πριν κλείσει το ημίχρονο, με τον Ντανίλο να σημειώνει το 2-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντανίλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους πίεσε και κατάφερε να κάνει το 3-2 στο 70′ με τον Μπρέμερ, ο οποίος στη συνέχεια σέρβιρε το 4-2 στον Ραμπιό.

Η Γιουβέντους ανέβηκε στην 7η θέση και τους 35 βαθμούς, καθώς έχει αφαίρεση 15 πόντων, με την Τορίνο να παραμένει στην 10η θέση με 31 πόντους.