Σάββατο, 27 Απρ.

Γκρίζλις – Γουόριορς 106-101: Ο τρομερός Μοράντ έφερε τη σειρά στα ίσια

Οι Γκρίζλις επικράτησαν εντός έδρας των Γουόριορς με 106-101 και ισοφάρισαν την σειρά των ημιτελικών της Δύσης σε 1-1.

Η ομάδα του Μέμφις έβγαλε αντίδραση μετά το μπρέικ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοράντ. Ο ηγέτης των Γκρίζλις ολοκλήρωσε τον αγώνα με 47 πόντους (10/19 εύστοχα δίποντα, 5/12 τρίποντα, 12/13 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής ενώ σημείωσε και τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας του.

Για τους γηπεδούχους ο Ζαϊρ Γουίλιαμς πρόσθεσε 14 πόντους ενώ ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 12 πόντους πριν αποβληθεί με 6 φάουλ για 3ο ματς στην φετινή postseason.

Για τους «πολεμιστές» ο Στεφ Κάρι σημείωσε 27 πόντους ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ με τον Τζόρνταν Πουλ να προσθέτει 20 πόντους.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Γκάρι Πέιτον μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα από σκληρό φάουλ του Ντίλον Μπρουκς ο οποίος αποβλήθηκε με fragrant 2 φάουλ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 56-51, 77-77, 106-101.

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπρουκς, Τζάκσον 12 (2), Τίλμαν 5 (6 ριμπάουντ), Μπέιν 5 (1), Μοράντ 47 (10/19 εύστοχα δίποντα, 5/12 τρίποντα, 12/13 βολές, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ), Μέλτον 3 (1), Γουίλιαμς 14 (4/8 τρίποντα), Κλαρκ 10 (4/4 δίποντα), Τζόουνς 3, Άντερσον 5 (1), Κόνχαρ.

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Τόμπσον 12 (2/12 τρίποντα), Γουίγκινς 16 (1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκριν 6 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέιτον 1, Κάρι 27 (3/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πουλ 20 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Λούνεί 4, Λι 2, Πόρτερ 4, Κουμίνγκα 9, Τοσκάνο-Άντερσον.